Gitara kosztowała 650zł.
Po pewnym czasie jej cenę obniżono o 20%.
O ile złotych potaniała gitara?

Zad2

Komputer kosztował 2400zł.
Po pół roku jego cenę obniżono o 12%.
Ile teraz kosztuje komputer?

Zad3.

Paczka 10 płyt CD-ROM kosztowała 6,50zł.Po pewnym czasie jej cenę obniżono o 20%.O ile potaniała jedna płyta??

Zad4.

Komputer kosztował 3600zł.Po pół roku jego cenę obniżono o 15%,a po kolejnych trzech miesiącach znów obniżono cenę o 10%.Ile teraz kosztuje komputer??

2

Odpowiedzi

2010-01-05T19:17:12+01:00
Zad1 650*20%=130 650-130=520zl - kosztuje gitara

zad 2 2400*12%=288 2400-288=2112zl-kosztuje komp

zad3 6,50*20%=1,3zl 6,50-1,3=5,2zl-kosztuja plyty

zad4 3600*15%=540zl 3600-540=3060zl - po pierwszej obnizce 3060*10%=306zl 3060-306=2754zl -po drugiej obnizce
2 2 2
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-05T19:21:15+01:00
Zad1.

20% = 0,20 = 0,2
650 zł x 0,2 = 130 zł
650 zł - 130 zł = 420 zł
Po obniżce kosztowała 420 zł.

Zad2.

12% = 0,12
2400 zł x 0,12 = 288 zł
2400 zł - 288 zł = 2112 zł
Po obniżce kosztował 2112 zł.

Zad3.

20% = 0,20 = 0,2
6,50 zł = 6,5 zł
6,5 zł x 0,2 = 1,3 zł
1,3 zł = 1,30 zł
6,50 zł - 1,30 zł = 5,20 zł
Po obniżce kosztowały 5zł 20gr.

Zad4.

15% = 0,15
10% = 0,10 = 0,1
3600 zł x 0,15 = 540 zł
3600 zł - 540 zł = 3060 zł
3060 zł x 0,1 = 360 zł
3060 zł - 360 zł = 2700 zł
Po dwóch obniżkach kosztował 2700 zł.
4 3 4