Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-09-21T08:23:51+02:00
Do 1:
http://www.tezeusz.pl/cms/tz/index.php?id=818

2
Wiek XX jest nazywany „wiekiem atomu”. W tym stuleciu nastąpiło odkrycie promieniotwórczości i wykorzystanie energii rozszczepienia jądra atomowego, co spowodowało rewolucyjne zmiany w medycynie (leczenie nowotworów) i w energetyce. Powstały elektrownie jądrowe, które, jak wykazał przykład Czernobyla, stanowią jednak pewne zagrożenie ekologiczne. Tragiczną stroną wykorzystania energii jądrowej jest budowa bomb i pocisków jądrowych, a w szczególności ich zastosowanie w końcu II wojny światowej w Hiroszimie i Nagasaki. Tragedia tych dwóch miast oraz ludzi mieszkających wokół elektrowni w Czernobylu spowodowały, że badania atomowe nie mogą być w stu procentach zapisane jako tryumf człowieka. Można mieć nadzieję, że po tych tragicznych doświadczeniach XX wieku, wiek XXI nie będzie zaznaczony takimi tragediami spowodowanymi przez niewłaściwe wykorzystanie energii atomowej.

Szczytem techniki okazały się komputery od podstaw wynalezione w XX wieku. Sto lat temu ludzie musieli żyć i radzić sobie bez ich pomocy, dziś nie wyobrażamy sobie życia bez nich. Te mądre maszyny robią za nas wszystko o co tylko poprosimy: sterują fabryką samochodów, satelitą w kosmosie, są sercem telefonów komórkowych, ułatwiają nam życie na co dzień w domu oraz w pracy.
Największe osiągnięcia drugiej połowy XX wieku to wykorzystanie energii atomowej, badania kosmiczne, masowa motoryzacja, komputery, Internet i telewizja. Mogą one być zarówno pożyteczne, jak i szkodliwe dla człowieka.