Pomóż mi :)) Proszeee :)) Napisz tez obliczenia błagam pomóz!!! ;))

Zad 1
a) W szkolnej stołówce obiady je 100 osób.W hurtowni, w której kupuje się produkty do stołówki, 1 kg cukru kosztuje 3,15 zł, 1 kg śliwek kosztuje 4,60 zł a 1 kg wiśni 3,78 zł.
Ile będą kosztowały produkty potrzebne do przygotowania kompotu według przepisu Czesi ?

b) A ile by kosztowały te produkty ,gdyby w stołówce jadło obiady 150 osób?

to jest ten przepis Czesi :
Kompot:
(porcja dla jednej osoby)
9 dag śliwek,5dag wiśni,0,3 l wody,4 dag cukru.

zad 2

a) Mama Pauliny robi pyszne powidła śliwkowe.Aby przygotować 1 kg powideł potrzeba 3 kg śliwek i 1 kg cukru.Gotowe powidła są wkładane do słoików o pojemności 300 g.Ile potrzeba takich słoików na 2 kg powideł?

b) Rok temu mama przygotowała 12 takich słoików z powidłami.Ile potrzebowała śliwek,a ile cukru na ich przygotowanie ?

zad 3

a) Do zrobienia sałatki z brukselki dla czterech osób potrzeba:
0,5 kg brukselki 10 dag majonezu,5 dag keczupu.Ile razem ważą wszystkie produkty potrzebne do zrobienia tej sałatki?

b) W jakiej ilości należy wziąć każdy z produktów,jeśli chcemy przygotować sałatkę dla sześciu osób? Ile bedą one ważyły razem?

zad 4

Powierzchnia Polski wynosi około 313 00 km2.Dorzecze Wisły
zajmuje około 54% terytorium naszego kraju.Ile to kilometrów kwadratowych?

zad 5
Dorosły słoń waży około 5 ton (5 t),z czego mniej więcej 27% przypada na kości,a 30% na skórę.Ile kilogramów waży skóra słonia? A ile ważą jego kości?

zad 6

Woda morska zawiera miedzy innymi 85,7 % tlenu,10,8% wodoru,1,9% chloru i 1,05 % sodu.Ile gramów poszczególnych substancji znajduje się w 100-litrowym akwarium?

zad 7

Buraki cukrowe zawierają średnio 20 % cukru.Ile kilogramów cukru można uzyskać z buraków zebranych z 25 hektarów pola,jeśli z jednego hektara zbiera się średnio 400 kwintali (400 q) buraków?

zad 8

Jesienią Magda chciała kupić rower.W sklepie była akurat posezonowa obniżka cen: Wszystkie towary tańsze o 12 %. Magdę zainteresował rower,którego cena bez obniżki wynosiła 850 zł.Spytała sprzedawcy,ile wybrany przez nią rower może kosztować na wiosnę.Sprzedawca nie potrafił wprawdzie podać dokładnej ceny,ale powiedział,że prawdopodobnie będzie ona o około 20 % wyższa niż cena roweru przed jesienna obniżką.

a) Ile Magda zapłaci za ten rower,kupując go jesienią?

b)Jaka przypuszczalnie byłaby jego cena wiosną?

c) Czy opłaca się Magdzie włożyć 850 złotych na sześć miesięcy do banku na konto oprocentowane 10 % w stosunku rocznym wiosną kupić rower ? Ile by na tym zyskała albo straciła

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-05T22:23:33+01:00
Zad.1
Porcja dla jednej osoby- koszt
śliwki-0,09 *4,60 zł = 0,414 zł
wiśnie-0,05 *3,78 zł= 0,189zł
cukier- 0,04 *3,15 zł= 0,126zł

Dodajemy 0,414+0,189+0,126=0,729
Dla 100 osób
0,729 *100= 72,9

Dla 150
0,729 *150= 109,35

zad. 2
a) 2 kg powideł = 2000g
2000: 300g= 6,7
Odp: Potrzeba 7 słoików
b)
12 słoików = 12*300g= 3,6 kg
1kg powideł =3 kg śliwek i 1 kg cukru
3,6 *3kg= 10,8 - tyle potrzebowała śliwek
3,6 kg- tyle potrzebowała cukru

zad. 3

a) 0,5 kg= 50 dag

50dag+10dag+5 dag= 65 dag

b)b) W jakiej ilości należy wziąć każdy z produktów,jeśli chcemy przygotować sałatkę dla sześciu osób? Ile bedą one ważyły razem?

dla 4 os. 50dag+10dag+5 dag= 65 dag = 0,65 kg
dla 6 os. 75 dag + 15 dag+ 97,5 dag = 187,5 dag =1,875 kg

zad.4
Powierzchnia - 313 00 km2
Wisła 54%
54/100 * 31300= 16902 km 2

zad.5

5 ton = 5000kg
kości = 27/100 *5000= 1350 kg

skóra - 30/100* 5000= 1500 kg

zad 6

Woda morska zawiera miedzy innymi 85,7 % tlenu,10,8% wodoru,1,9% chloru i 1,05 % sodu.Ile gramów poszczególnych substancji znajduje się w 100-litrowym akwarium?
1l= 1000g
tlen - 85,7/100 *1000 = 85,7 l = 857 g
wodór= 10,8/100*1000= 108 g
chlor 1,9/100*1000=19 g
sód = 1,05/100*1000=10,5

zad 7

Buraki cukrowe zawierają średnio 20 % cukru.Ile kilogramów cukru można uzyskać z buraków zebranych z 25 hektarów pola,jeśli z jednego hektara zbiera się średnio 400 kwintali (400 q) buraków?

1 hektar = 400 kwintali
1 kwintal = 100kg
400*100= 40000 kg

Z 25 ha = 25* 40000 = 100 000 kg
Ilość cukru = 20/100 * 100 000 = 20 000 kg

zad 8

a) Ile Magda zapłaci za ten rower,kupując go jesienią?
12/100 * 850 = 102
850 - 102 = 748 zł


b)Jaka przypuszczalnie byłaby jego cena wiosną?
20/100*850 = 170
850+170= 1020 zł

c) Czy opłaca się Magdzie włożyć 850 złotych na sześć miesięcy do banku na konto oprocentowane 10 % w stosunku rocznym wiosną kupić rower ? Ile by na tym zyskała albo straciła

Tego zad nie jestem pewna bo nie wiem jak rozumieć to 10 % w stosunku rocznym.









1 5 1