×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Siema daje 40pkt za rozwiązanie tego zadania :P ...

Odszukaj w dostępnych źródłach informacji przykłady działań człowieka mających na celu ochronę wybrzeży klifowych przed abrazją. :D Help :D Na jutro to mam
1

Odpowiedzi

2010-01-07T19:07:00+00:00
Wody gruntowe coraz bardziej rozmywają klifowe wybrzeże Bałtyku w rejonie Rewala i Trzęsacza w woj. zachodniopomorskim, powodując rozmiękanie i osuwanie się zbocza. NAJSZYBSZYM RATUNKIEM JEST ZABEZPIECZENIE KLIFU OD STRONY PLAŻY ŻWIROWO-KAMIENNĄ OPASKĄ.

Liczymy, że na zabezpieczenie klifu w rejonie Rewala, Trzęsacza oraz na trzech pozostałych odcinkach, gdzie także doszło do uszkodzenia wybrzeża, potrzeba w sumie ponad 13 mln złotych - szacuje. Problemem jest jednak brak pieniędzy na realizację w całości tego celu.

DO TEJ PORY KLIF ZABEZPIECZONO W TEN SPOSÓB, ŻE U PODNÓŻA ZNISZCZONEGO ZBOCZA NA WYSOKOŚCI REWALA PLAŻĘ WYŁOŻONO WARSTWĄ RÓŻNEJ GRUBOŚCI ŻWIRU ORAZ WIELKIMI KAMIENIAMI O WADZE OD KILKUDZIESIĘCIU DO KILKUSET KILOGRAMÓW. WSZYSTKO PO TO, BY NIE MOGŁY TEGO PODMYWAĆ I PRZERZUCAĆ FALE MORSKIE - wyjaśnił Domaradzki.

DLA ZABEZPIECZENIA CAŁEJ KONSTRUKCJI, BY UCHRONIĆ JĄ M.IN. PRZED ZSUWANIEM SIĘ W STRONĘ MORZA, OD STRONY WODY WBITA ZOSTAŁA DREWNIANA PALISADA, KTÓRĄ WZMOCNIONO BETONOWYMI PŁYTAMI.

Dzięki temu unikamy bezpośredniego wpływu fal sztormowych na zbocze, a woda gruntowa przesącza się w głąb plaży nie powodując dalszego osuwania się klifu - podkreślił.

.

Wybrzeża klifowe to strome, urwiste, niekiedy wręcz pionowe brzegi morza, zwane też kępami, ciągle narażone na podmywanie brzegów przez fale morskie. Proces ten, zwany abrazją, powoduje osuwanie się zboczy na skutek działania fal. Wybrzeże klifowe nad Bałtykiem spotkamy m.in. w okolicach Międzyzdrojów, Rewala i Trzęsacza.

Należałoby też - ich zdaniem - zmienić ustawę o ochronie brzegu morskiego po to, by móc zwiększyć finansowanie, uwzględniając również występujące ostatnio anomalie pogodowe.


Źródło: wiadomości na wp.pl
6 3 6
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci