Odpowiedzi

2010-01-07T16:26:01+01:00
Wodorotlenki są związkami metali, tlenu i wodoru o wzorze ogólnym M(OH)x. Nazwy wodorotlenków tworzy się dodając do słowa "wodorotlenek" nazwę metalu wraz z jego wartościowością (np. NaOH to wodorotlenek sodu, Fe(OH)3 to wodorotlenek żelaza (III).

Zastosowanie:
-Kosmetyka
-przemysł motoryzacyjny- produkcji akumulatorów
-budownictwo
-produkcja farb
itp
2010-01-07T17:23:49+01:00
WODOROTLENEK SODU ( zasada sodowa )

Właściwości :
Wodorotlenek sodu jest to ciało stałe barwy białej , higroskopijne , używane w laboratoriach w postaci granulek . Wodorotlenek sodu rozpuszcza się w wodzie , przy czym wydziela ciepło . Wodorotlenek sodu nazywany jest często ługiem sodowym . Wodorotlenek sodu niszczy bibułę . Podobnie działa na skórę . Ze względu na swoje właściwości NaOH nazywany jest sodą żrącą . Stopiony NaOH niszczy szkło i porcelanę . Wodorotlenek sodu w stanie stałym i w postaci roztworu przechowywany jest w plastikowych pojemnikach i butelkach .

Zastosowanie :
Wodorotlenek sodu służy do wyrobu mydła i środków piorących , celulozy , papieru , jedwabiu wiskozowego , szkła , barwników . Jest ważnym odczynnikiem stosowanym w laboratoriach chemicznych.

WODOROTLENEK POTASU ( zasada potasowa )

Właściwości :
Wodorotlenek potasu wykazuje znaczne podobieństwo do wodorotlenku sodu . Jest substancją stałą barwy białej . Rozpuszcza się w wodzie , przy czym również wydziela ciepło . Stężony roztwór lub stały wodorotlenek potasu jest substancją żrącą . Podobnie jak wodorotlenek sodu jest higroskopijny.

Zastosowanie :
Wodorotlenek potasu służy do produkcji mydła . Wykorzystuje się go jako środek suszący i bielący w litografii i w procesie grawerowania oraz do pochłaniania gazów , np. CO2 z powietrza . Jest też stosowany jako odczynnik laboratoryjny .

WODOROTLENEK WAPNIA ( zasada wapniowa )

Właściwości :
Wodorotlenek wapnia niezbyt dobrze rozpuszcza się w wodzie. Zawiesina Ca (OH)2 opada na dno,
a przezroczysta ciecz nad osadem, to woda wapienna, wykorzystywana do wykrywania obecności dwutlenku węgla.
Ca (OH)2 jest mocną i tanią zasadą.
Wodorotlenek wapnia otrzymuje się z tlenku wapnia, nazywanego potocznie wapnem palonym. Reakcja Ca O z wodą nazywana jest gaszeniem wapna i przebiega z wydzielenie dużej ilości ciepła.

Zastosowanie :
Wapno gaszone, to gęsta substancja, która po zmieszaniu z piaskiem i wodą tworzy zaprawę wapienną stosowaną w budownictwie.
Wapno gaszone po zmieszaniu z wodą tworzy mleko wapienne, które służy jako środek dezynfekcyjny do bielenia wnętrz mieszkalnych, budynków gospodarczych, zwalczania szkodników w sadownictwie.
Wodorotlenek wapnia jest stosowany w przemyśle garbarskim, cukrowniczym, do zmiękczania wody, w procesie produkcji sody.
Jest stosowany jako sztuczny nawóz do gleb kwaśnych.
1 5 1