×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Rozprawka z 3 tezami:

3 tematy . 1 do wyboru:

1. Uzasadnij że najlepszym przedstawicielem był Zygmunt August.

2. Przedstaw wplyw odkryc geograficznych na rozwoj Europy.

3. pozytywne i negatywne skutki unii polskiej.

minimum 1 max 2 strony A4 + źródła.!.

NIE kopiowac z internetu!!
daje duzo punktow by ktos z was samemu to napisal najlepiej do jutra lub soboty...! ; *
Pozdroo
1

Odpowiedzi

2010-01-10T09:10:18+00:00
2. Przedstaw wplyw odkryc geograficznych na rozwoj Europy:

Kultura ludów Ameryki dorównuje wiekiem kulturze europejskiej. Zamieszkujące Amerykę ludy miały swój język, obyczaje, tradycje. Inkowie, Aztekowie i Majowie posługiwali się własnym pismem i mieli swój kalendarz. Majowie pozostawili bogate świątynie, świadczące o dobrej znajomości zasad architektonicznych. Inkowie budowali świetne drogi, które przetrwały do naszych czasów na terenie Peru i Ekwadoru. Do dzisiaj wielką tajemnicą pozostają ich skuteczne metody leczenia (np. leczenie ziołami, chirurgia). Aztekowie uprawiali bawełnę, kukurydzę, kakaowce. Dzięki ludom Ameryki poznaliśmy ziemniaki, trzcinę cukrową i smak czekolady, niestety - także tytoń. Europejczycy przywieźli do Ameryki, na nieszczęście tubylców, nieznaną tam broń z żelaza oraz broń palną. Nauczyli ich jednak również rzeczy pożytecznych: zastosowania koła, sposobów zaprzęgania zwierząt pociągowych i obróbki żelaza.
Hiszpańscy żołnierze i poszukiwacze złota okrutnie traktowali tubylców (błędzie nazywanych Indianami przez Kolumba, przekonanego, że dotarł do Indii). Hiszpanie uważali ich za ludzi gorszej kategorii. Wyprawy wojsk hiszpańskich do Ameryki przyniosły zagładę mieszkającym w niej ludom.
Odkrycia geograficzne spowodowały napływ do Europy wielkiej ilości korzeni oraz metali szlachetnych. Bogaciły się głównie Hiszpania i Portugalia. Z czasem jednak korzyści zaczęły czerpac inne kraje. Rozwinęły się drogi i porty (np. Kadyks, Lizbona, Antwerpia). Statki przecierały nowe szlaki handlowe na Oceanie Atlantyckim, Indyjskim i Spokojnym. Europa Zachodnia przeżywała rozkwit rzemiosła i handlu. W krajach na wschód od rzeki Łaby ciągle jednak dominowało rolnictwo.
1 5 1
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci