×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

2010-01-07T16:18:56+00:00
Polacy mogli wprowadzic swe prawa i wogole mogli posiadac wolnosc słowa
0 0 0
2010-01-07T16:19:47+00:00
Konstytucja 3 Maja została uchwalona zbyt późno, aby mieć wpływ na lepsze funkcjonowanie państwa polskiego, które było już w rozkładzie. Z drugiej strony była uchwalona zbyt wcześnie, bowiem wywołała trzeci, ostatni Rozbiór Polski. Nawiasem mówiąc została uchwalona w niedzielę, przy mniejszej frekwencji posłów (30 proc. posłów było nieobecnych), obawiając się reakcji przeciwników porządku. A walka o porządek w państwie nie była łatwa. Niech świadczy o tym przypadek posła kaliskiego Jana Suchorzewskiego, który na sali obrad zagroził zamordowaniem swego 6-letniego synka, aby ?nie dożył czasów tyranii,? czyli czasów porządku. Strażnicy w porę odebrali mu dziecko.

Konstytucja 3 Maja, nigdy nie wdrożona do praktyki, nie spodobała się niektórym polskim magnatom oraz Rosji, Prusom i Austrii. Była niebezpieczna, bowiem magnaci i sąsiedzi nie chcieli Polski silnej. Wyczuwając tego typu nastroje grupa magnatów zawiązała spisek Targowicki 14 maja 1792 r., mający na celu obalenie Konstytucji przy pomocy Rosji.
1 4 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-07T17:26:30+00:00
Konstytucja 3 maja nie wprowadziła, tak jak francuska czy amerykańska, wolności i równości praw obywateli. Dokument ten jednak znacząco poprawił rządy w państwie i wzmocnił władzę w Polsce. Tron który oddano w ręce dynastii Wettinów był dobrym posunięciem w stronę "udobruchania" narodu, ponieważ szlachta i społeczeństwo zapamiętali czasy panowania Augusta III za okres dobrobytu i spokoju, więc wszyscy myśleli że tak ponownie się stanie... Jednak losy inaczej się potoczyły...
2 5 2
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci