1. Ola za 4 gumki do włosów i 6 spinek zapłaciła 4,80zl. monika kupila w tym samym sklepie jedna gumke i 10 spinek i zaplacila 4,60zl. jaka byla cena jednej gumki, a jaka jednej spinki?
2. panstwo wodzinscy zuzyli w marcu 6metrów sześciennych i wody zimnej i 7metrów sześciennych wody cieplej, zaplacili za to 54zl. w kwietniu za zuzycie 7m sześciennych wody zimnej i 6m sześciennych wody cieplej zaplacili 50zl. ceny wody w marcu i kwietniu byly takie same. ile kosztuje 1metr sześcienny wody zimnej, a ile cieplej ?
3. pani helena ulokowała na gieldzie kwote 100zl, kupujac akcje firm x i y. po roku inwestycja ta przyniosla 10 % zysku, przy czym wartość akcji firmy x wzrosla o 20 %, a wartość akcji firmy Y o 20 % spadła. ile pieniedzy ulokowała pani helena w akcjach firmy Y?

to sa uklady rownan, prosze napisać co jest nie wiadomo itd x=, y= itp, ponieważ bede mial jutro kartkowke z czegoś podobnego, a chcialbym dobrze napisac. dam 60 pkt za najlepsze rozwiazanie.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-07T17:36:49+01:00
Zad.1
x-gumki
y-spinki

4x+6y=4,8
x+10y=4,6

4x+6y=4,8
x=4,6-10y
4(4,6-10y)+6y=4,8
18,4-40y+6y=4,8
-34y=-13,6
y=0,4

x=4,6-10y
x=4,6-10(0,4)=4,6-4=0,6

Odp: gumki kosztują 0,4 zl a spinki 0,6zl

zad.2
x-woda zimna
y-woda ciepła

6x+7y=54
7x+6y=50

6y=50-7x
y=(50-7x)/6

6x+7[(50-7x)/6]=54
6x+[(350-49x)/6]=54 |*6
36x+350-49x=324
-13x=-26
x=2

y=(50-7*2)/6=36/6=6

Odp: 1metr sześcienny wody zimnej kosztuje 2zł, a cieplej 6zł.


zad.3.

x+y=1000
1,2x+0,8y=1100

x=1000-y

1,2(1000-y)+0,8y=1100
1200-1,2y+0,8y=1100
-0,4y=-100
y=250

odp: 250zł