×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Podać przykłady (min.5 ) dzieł (wierszy, książek) w których jest motyw wędrówki. napisz co motyw ten w niej oznacza. bardzo, bardzo proszę o pomoc!!!

oddaję moje ostatnie punkty...
2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-07T20:27:42+00:00
Cały cykl "Sonetów krymskich" Mickiewicza
Odyseja Homera
Władca Pierścieni Tolkiena

Trzy powyższe są odzwierciedleniem samotności i indywidualności bohaterów, którzy w utworach pełnią rolę wędrowców z wyboru lub z przymusu (przeznaczenia). Los wybrał dla nich taką, a nie inną drogę, dlatego muszą mu się podporządkować, pokonywać coraz to nowe wyzwania. Motyw wędrówki w tych przypadkach ma znaczenie nie tylko doświadczalne i odkrywcze, poznawcze (podróże kształcą bohaterów), ale są głównie symboliką ich samotności i odosobnienia (bohater musi sam przemierzyć daną drogę - samotność rozumiana jako samotność duszy i uczuć, nie tylko towarzysza).

Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki autorstwa Krasickiego - w tym wypadku motyw wędrówki jest tylko i wyłącznie symbolem poznawania, aczkolwiek można przełożyć go na głębszy sens - poprzez podróże Mikołaj odkrywa nowe światy, społeczności i tradycje, dlatego może je porównanć z ubogim i straym mentalnie systemem panującym w Polsce. Motyw wędrówki ma więc charakter krytykujący jakiś stan.

Hymn Juliusza Słowackiego - motyw wygnańca patrioty, który rzucony z dala od ukochanej ojczyzny przeżywa na nowo swoją tęksnotę i żal za nią. Motyw podróży jako esencja niesamowitej samotności, ale także wspomnienie dobrych, wesołych chwil.
0 0 0
2010-01-07T20:34:42+00:00
1. P. Coelho "Alchemik". Wędrówka w poszukiwaniu skarbu, w celu spełnienia swoich marzeń.
2. Exupery "Mały Książę". Wędrówka w poszukiwaniu przyjaźni
3. Homer "Odyseja". Zawiera historię powrotu jednego z bohaterów wojny trojańskiej, Odyseusza, do domu, opowiada o tułaczce Odyseusza spod Troi do ojczyzny – Itaki.
4. Biblia . Wędrówka do Ziemi Obiecanej (Księga Wyjścia), dążenie do wyzwolenia się z jarzma niewoli. Na rozkaz Boga Mojżesz wyprowadził naród wybrany z Egiptu, by wyzwoli go z niewoli.
2 5 2
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci