Napisz rozprawkę na temat :Mitologia odwiecznym źródłem inspiracji twórczej. W uzasadnieniu posłuż się co najmniej trzema argumentami. Zilustruj je przykładami z literatury i ze sztuki lub jednej z tych dziedzin.
Proszę o rozwiązanie.

1
nie mogę wejść
_(
zdjęcia zrób proszę

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-09T09:00:50+01:00
W literaturze od okresu renesansu widoczny jest wielki wpływ mitologii na twórczośc wielkich poetów.
Zacznijmy od Jana Kochanowskiego,który w swej twórczosci,wiele razy sięgał po wzory postaw właśnie z literatury antycznej.Przykładem takim jest "Odprawa posłów greckich",w której ukazane są losy nie jednostki,lecz całego społeczeństwa(w tym przypadku Troi).Antenor to postac pozytywna,która mimo poniesionej klęski nie załamuje się,pragnie jedynie dobra swej ojczyzny.Przeciwieństwem jego jest Parys,jest egoistą,podstępnym szantażystą.
We fraszce "Do gór i lasów" wspomina Prometeusza,a w trenach zwraca się do bogini Persefony9była ona boginią podziemia).
Adam Mickiewicz kreując postawę Konrada nawiązuje do mitu o Prometeuszu.
Również C.K.Norwid w swej twórczosci sięga do mitologii ,porównując muzykę Szopena do największych osiągnięc świata sztuki,stawiając ją na równi z Fidiaszem czy Dawidem.
Zbigniew Herbert z motywów mitologicznych wykorzystuje postac Nike,Dedala i Ikara.
Mitologia tak często była inspiracją dla wielu poetów ze względu na wartości,które ukazywały jak niegdyś żyli,a wszelkie pragnienia i marzenia ludzi znalazły odbicie właśnie w mitach.
Człowiek pragnąłbyc taki jak bogowie i herosi z tamtego okresu.
10 3 10