Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-08T18:22:57+01:00
Na terenie Irlandii Północnej brak jest znaczących zasobów bogactw naturalnych. W eksploatacji znajdują się złoża różnego rodzaju kamieni budowlanych, wydobywa się nieznaczne ilości rud żelaza i boksytów. Wśród gałęzi przemysłu przetwórczego duże znaczenie osiągnął przemysł stoczniowy, lotniczy, maszynowy, chemiczny, włókienniczy, odzieżowy i przetwórstwa spożywczego.
Irlandia należy do archipelagu Wysp Brytyjskich, jest trzecią co do wielkości wyspą Europy. Jej powierzchnia wynosi 84 406 km², większa od niej jest Islandia oraz Wielka Brytania. Od północy i zachodu oblewają ją wody Oceanu Atlantyckiego, natomiast na wschodzie i południowym wschodzie oddziela ją od Wielkiej Brytanii Morze Irlandzkie, Kanał Świętego Jerzego i Kanał Północny. Linia brzegowa jest bardzo urozmaicona, jej długość wynosi 32 589 km.
Klimat Irlandii określa się jako typ klimatu umiarkowanego morskiego wilgotnego. Na jego kształtowanie największy wpływ mają napływające z południowego zachodu masy powietrza znad Oceanu Atlantyckiego i łagodząca działalność Prądu Północnoatlantyckiego
Irlandia należy do atlantyckiej strefy roślinnej, a jej naturalną formacją roślinną jest las liściasty dębowy. Fakt, iż podczas zlodowacenia cała Irlandia była pokryta lądolodem, spowodował występowanie charakterystycznych odmian roślin. Istnieje tu niecodzienna kombinacja gatunków arktycznych, alpejskich a nawet wiele gatunków roślin wiecznie zielonych charakterystycznych dla basenu Morza Śródziemnego czy Ameryki Północnej. Oddzielenie się wyspy w okresie topnienia lądolodu wpłynęło także na faunę tego obszaru. Obecnie w Irlandii występuje 35 gatunków lądowych ssaków.