W łazience zostaną wyłożone kaflami trzy ściany o łącznej powierzchni 24m². Z oferty sklepu budowlanego państwu Piotrowskim podobały sie trzy rodzaje kafli, których wymiary oraz cenę podano w tabeli poniżej :

I 25x33 wymiary pojedynczego kafla [cm] 37,45 cena za 1m²(z 22% VAT) [zł]
II 30x50 wymiary pojedynczego kafla [cm] 46,36 cena za 1m²(z 22% VAT) [zł]
III 25x40 wymiary pojedynczego kafla [cm] 41,17 cena za 1m²(z 22% VAT) [zł]

a) Ile kosztowałyby kafle każdego rodzaju potrzebne do wyłożenia ścian w łazience państwa Piotrowskich ? Dolicz 10% potrzebnej ilości kafli na tzw. ścinki

b) Jaka jest cena netto 1m² kafli rodzaju I ?

c) Oblicz cenę pojedynczego kafla rodzaju I i II . Który z nich jest droższy i o ile ? W obliczeniach zaokrąglij do części setnych .

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-08T22:31:00+01:00
A)1,1×24m²=26,4m² - potrzebne tyle kafelek

I-37,45zł/m²×26,4m²=988,68zł
II-46,36zł/m²×26,4m²=1223,904zł
III-41,17zł/m²×26,4m²=1086,888zł

b)
I-37,45zł=1,22x
x≈30,70zł
II-46,36zł=1,22x
x=38zł
III-41,17zł=1,22x
x≈33,75zł

c)
I - 37,45zł/m²

37,45zł - 1m²
x zł - 0,0825m²

x=37,45zł×0,0825=3,089625≈3,08zł/1kafelkę

II - 41,17zł/m²

41,17zł - 1m²
x zł - 0,0825m²

x=41,17zł×0,0825=3,396525≈3,40zł/1kafelkę

3,4zł-3,08zł=0,32zł
Odp.:Droższa jest kafelka 2 typu o 32 grosze .