Hey! potrzebuję dobrego tłumaczenia tego tekstu!
P.S. I proszę klasę 3TEb z Wejherowa o nie kopiowanie ;] Kanadzia


Cześć Ola! Jak się masz? Przepraszam, że tak długo nie pisalam ale byłam na obozie siatkarskim.

Na obozie było super! Poznałam dużo nowych znajomych. Spodobał mi się jeden chłopak - Marek. Jest bardzo przystojny. Uwielbiam jak się uśmiecha! Piszę z nim e-maile. Ale on jest super! Ma 190 cm wzrostu i niebieskie oczy.

Niestety mam złą wiadomość - zapomniałam powiedzieć mamie żeby nakarmiła rybkę. Niestety Zuzia zdechła. Płakałam bardzo długo, ale postanowiłam kupić nową rybkę. Nazwałam ją Elka. Podoba Ci się?

Co u Ciebie? Mama już wróciła ze szpitala? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź!

Twoja przyjaciółka - Agnieszka :)

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-09-22T20:18:40+02:00
Hi Ola! How are you? I apologise, that so long I didn't write but I was at the camp into the net. It was at the camp super! I got to know many new acquaintances. One boy appealed to me - Marek. He is very handsome. I adore how he is smiling! I am writing e-mails with him. But he is super! He has 190 cm of the height and blue eyes. Unfortunately I have the bad news - I forgot to tell the mum to feed the fish. Unfortunately the Zuzia died. I cried a lot long, but I decided to buy the new fish. I named her Elka. Do you like him? How are you? Did the mum already come back from the hospital? I am greeting and I am waiting for the response! Your friend - Agnieszka:)
2009-09-22T21:50:21+02:00
Hi Ola! How are you? Sorry that I have not written for so long but I was at volleyball camp.

At the camp was great! I met many new friends. I liked a boy - Mark. It is very handsome. I love the smiles! I write him e-mails. But he is cool! Is 190 cm tall and blue eyes.

Unfortunately I have bad news - I forgot to tell my mother to fed fish. Unfortunately Zuzia died. I cried for a long time, but I decided to buy a new fish. I called her Elka. Like what you see?

How are you? My mother has returned from the hospital? Yours and I am waiting for an answer! Your friend - Agnieszka:)