×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Prosze o napisanie krótkiego wypracowania ,dlaczego wybrałem na patrona Św. Krzysztofa. (około 1/2 strony)

1

Odpowiedzi

2010-01-09T17:23:26+00:00
Świetego Krzysztofa wybrałem na patrona, ponieważ był patronem mostów, miast położonych nad rzekami, przewoźników, flisaków i żeglarzy, podróżników i pielgrzymów, również patronem dobrej śmierci – szczególnie na wschodzie, a obecnie kierowców. Sam jestem kierowcą i zarazem uczestnikiem ruchu drogowego, posiadam motorower o godnych osiągach i chciałbym, aby św. Krzysztof był zawsze przy mnie i chronił mnie od wszelakich kolizji i wypadków, a szczególnie śmierci. Święty Krzysztof w języku greckim oznacza „niosący Chrystusa”. Zginął w czasie prześladowań chrześcijan przez cesarza Trajana Decjusza, zaliczany do Czternastu Świętych Wspomożycieli. Jest świętym znanym głównie z legend, choć badania historyczne dowodzą, że pochodził z Azji Mniejszej i poniósł męczeńską śmierć za panowania cesarza Decjusza, ok. 250 roku.
Według świeckich podań ludowych był olbrzymem: miał cztery metry wzrostu i niezwykłą siłę, dzięki której przenosił pielgrzymów przez rzekę. Na popularnych wizerunkach przedstawiany z dzieckiem na barkach. Wedle legend święty zapadł się w dno rzeki pod ciężarem dziecka. Wtedy ono rzekło: "Dźwigasz cały świat, gdyż ja jestem ten, któremu służysz pomagając innym".
We wschodnich ikonach – greckich czy bułgarskich – święty przedstawiany jest, jako rycerz o szakalej głowie, trzymający w jednej dłoni włócznię, a w drugiej tarczę lub krzyż. Wyobrażenie to związane było z panującą wersja legendy o chłopcu, nazwanym przez rodziców imieniem Reprobus – Odrażający, z powodu nie tylko olbrzymiego wzrostu i siły, ale również niekształtnej głowy przypominającej psi łeb. Męczeńską śmiercią miał przebłagać Boga by dał mu duszę. Przeżywał tortury zanim został ostatecznie ścięty mieczem lub spalony na stosie.
W dzień świętego Krzysztofa odbywa się w niektórych parafiach poświęcenie pojazdów (autosacrum).
Święto liturgiczne: 25 lipca (w Kościele katolickim), 9 maja (w Kościele prawosławnym).
9 4 9
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci