Już w 16 wieku Jan Zamoyski stwierdził : ''Takie będą Rzeczypospolite , jakie ich młodzieży chowanie'' . Wyjaśnij, dlaczego reforma edukacji, utworzenie Szkoły Rycerskiej i Komisji Edukacji Narodowej miały tak duże znaczenie dla dobra państwa. prosze ratujcie .!!! dam najlepszą .!!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-10T00:24:51+01:00
Więc tak w czasach gdy otworzono szkołę rycerską, w Polsce brakowało dobrych dowódców, więc głównym powodem otworzenia Szkoły Rycerskiej była potrzeba wykształcenia dobrych, haryzmatycznych dowódców, najlepiej patryjotów.
W Szkole Rycerskiej w młodych ludziach pobudzano uczucia patriotyczne,
chęć walki za ojczyzne, co było ważne bo gdyby nikt nie czuł się mocno związany z swoim krajem i nie obchodziłoby go jego dobro, kraj ten najprawdopodobniej szybko by się rozpadł.
Jeśli chodzi o Komisje edukacji, to tak szkolnictwo było wtedy kontrolowane przez zakon jezuitow, który został rozwiązany przez jednego z papierzy, co dało początek reformomReformy, to naprzykład nauka w duchu oświecenia (rozmum ponad wszystko), wprowadzono podręczniki do nauk ścisłych więc ludzie byli bardziej otwarci i światli, wprowadzono historię Polski, więc ludzie byli bardziej świadomi historii własnego kraju, nauczano w języku polskim, dzięki temu zachowano polski język i kulturę.
3 4 3