Zad.1
Prostokąt ma wymiary 24cm x 30cm. Dłuższy bok tego prostokąta zwiększamy o 5cm, a krótszy bok zwiększymy 1,5 raza. O ile centymetrów kwadratowych wzrośnie pole tego prostokąta?

Zad.2
Na mapie o skali 1:5000 prostokąt ma wymiary 2,5cm x 3cm. Znajdź obwód i pole tego prostokąta na mapie i w rzeczywistości.

3

Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-01-10T11:23:17+01:00
Zad1 P= a*b
P=30*24
P=720

P=c*d
P=35*36
P=1260

1260:720=1.75 razy
4 3 4
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-10T11:28:14+01:00
Zad.1
Prostokąt ma wymiary 24cm x 30cm. Dłuższy bok tego prostokąta zwiększamy o 5cm, a krótszy bok zwiększymy 1,5 raza. O ile centymetrów kwadratowych wzrośnie pole tego prostokąta?

a=24cm długość krótszego boku przed zmianą
b=30cm długość dłuższego boku przed zmianą

a`=24cm * 1,5 = 36cm -długość krótszego boku po powiększeniu
b`=30cm + 5cm = 35cm -długość dłuższego boku po zwiększeniu

P₁= a * b pole prostokąta przed zmianami
P₁= 24 * 30
P₁=720cm²

P₂= a` * b`pole prostokąta po zwiększeniu mu boków
P₂= 36cm * 35cm
P₂=1260cm²

P₂-P₁=1260cm² - 720cm²= 540cm²

ODP. POLE PROSTOKĄTA WZROŚNIE O 540cm².

Zad.2
Na mapie o skali 1:5000 prostokąt ma wymiary 2,5cm x 3cm. Znajdź obwód i pole tego prostokąta na mapie i w rzeczywistości.

a= 2,5cm- pierwszy bok prostokąta w skali 1:5000
b= 3cm- drugi bok prostokąta w skali 1:5000

OBLICZAM BOKI PROSTOKĄTA W RZECZYWISTOŚCI
a= 2,5cm * 5000 = 12500 cm= 125m
b= 3cm * 5000 = 15000 cm = 150m

OBLICZAM POLE PROSTOKĄTA W RZECZYWISTOŚCI:
P = a * b
P= 125m * 150m
P=18750m²

OBLICZAM OBWÓD PROSTOKĄTA W RZECZYWISTOŚCI:
Ob= 2a + 2b
Ob= 2*125m + 2*150m
Ob= 250m+300m
Ob=550m

ODP. W RZECZYWISTOŚCI POLE PROSTOKĄTA WYNOSI 18750m², A JEGO OBWÓD 550m.

POZDRAWIAM :)
7 4 7
2010-01-10T11:31:07+01:00
Zadanie 1
30cm+5cm=35cm
24cm x1,5=36cm
24cm x 30cm=720cm²
35cm x 36cm=1260cm²
720cm²=pole przed przedłużeniem
1260cm²=pole po przedłużeniu

Zadanie 2
Pole na mapie 2,5cm x 3cm=7,5cm²
Obwód na mapie 2,5cm+2,5cm+3cm+3cm=11cm
Pole w rzeczywistości 2,5cm x 5000=12500cm
3cm x 5000=1500cm
12500cm x 1500cm=18750000cm²
0bwód w rzeczywistości 1500cm+1500cm+12500cm+12500cm=3000cm+25000cm=28000cm
5 4 5