Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-01-10T16:20:22+01:00
Danusia jest bohaterką powieści Henryka Sienkiewicza pt. "Krzyżacy". Była ona córką Juranda ze Spychowa. Jej matka została zabita przez Krzyżaków. Miała 12 lat i opiekowała się nią księżna Anna Danuta, na której dworze dziewczynka przebywała.
Bohaterka była bardzo drobnej budowy. była bardzo ładna i delikatna dziewczynką. Włosy miała koloru blond, a oczy niebieskie.Jeżeli chodzi o charakter, była
bardzo troskliwa i opiekuńcza.Ubierała się w suknie jak dama dworu .Na głowie miała wianek, włosy puszczone po ramionach, suknię niebieską i czerwone buciki z długimi końcami. Danuśka wychowywała się na dworze księżnej Anny , uczyła się dworskich manier i jak zostać damą dworu. Była osobą o bardzo wrażliwym charakterze, delikatną, wymagającą opieki. Jej trudna przeszłość, tragedia, jaka ją spotkała sprawiły, że stała się osobą chorą, smutną, obłąkaną. Danusia była szczęśliwa, że Zbyszko będzie jej rycerzem i będzie bronił jej życia . Była nieśmiała, umiała się przeciwstawić. Nie była pewna siebie,nie potrafiła walczyć o swoje szczęście.
Moim zdaniem bohaterka to wrażliwa delikatna osoba, a jej nieśmiałość i niesamodzielność są spowodowane warunkami w jakich się wychowała i żyła. Sądzę,że Danusia mogła by być wzorem dla dzisiejszych dziewczyn i kobiet.