Potrzebuję jak najszybciej proszę o nie przesyłanie głupich odpowiedzi.
Trzeba przeczytać tekst Jana Parandowskiego "Na początku był chaos"
1.Scharakteryzuj grecki mit o stworzeniu. Z czego powstał świat? Kim byli pierwsi bogowie? Jaki był stosunek bogów do natury?
2. Wymień trzy cechy rodzącego się świata, które podkreśla mit.
3. Określ wzajemne relacje między Uranosem i Kronosem, wskaż źródła konfliktu.Zastanów się, czy historia tych bogów jest ponadczasowa.
4. Czym dla ciebie jest chaos? Podaj własną definicję.

Proszę o szybką odpowiedź

2

Odpowiedzi

2009-09-24T11:14:10+02:00
1> Na początku był Chaos z którego wyłoniły się dwa potężne bóstwa uranos-niebo oraz gaja-ziemia. To byli pierwsi bogowie, któryz dali początek nastepnym. Wraz z powstawaniem bogów powstawał również Świat. NAd, którym świeciło młodziutkie słońce, a z chmur spadały obfite deszcze. Rosły wielkie lasy i pojawiały się zwierzęta. Światem rządził Kronos wraz z żoną Reją.
2. a)młody
b) piękny
c) pełen sporów między bogami
3. Kronos przypomniał sobie słowa Uranosa, że jego własny potomek pozbawi go władzy, więc połykał swoje dzieci. I jego potomek pozbawił go władzy.

4. Chaos-bezładny układ rzeczy materialnych lub też duchowych. W chaosie można się zagubić, ponieść klęskę.
1 3 1
Najlepsza Odpowiedź!
2009-09-24T13:48:50+02:00
1. Na poczatku był chaos. Z chaosu wyłonili się dwaj bogowie: Uranos i Gaja. Byli to "rodzice" dalszych pokoleń. Z ich małżeństwa narodzili się cyklopi, Uranos nie chciał takich dzieci i strącił je do tartaru. Gaja nie nienawidziła za to swojego męża i razem z najmłodszym synem Kronosem okaleczyli Uranosa i zdetronizowali go. Z krwi Uranosa powstały trzy boginie zemsty- Erynie. Powstały lądy, morza, przyroda. Teraz królem bogów był Kronos wraz z Reją. Kronos wiedział że spełni się przepowiednia i tak samo straci tron jak jego ojciec. Postanowił więc zjeśc swoje dzieci aby tego uniknąć. Ale Reja uratowała jedno z dzieci i uciekła z nim.Reja oddała dziecko pod opiekę kozy i nimf.Nazwała je Dzeus. Gdy Dzeus dorósł stoczył walkę z ojcem, dał mu środek przeczyszczający i odzyskał rodzeństwo ( Herę, Hestię, Demeter, Posejdon, Hades).
2. -
3. Uranos i Kronos
Kronos był synem Uranosa. Dał się namówić matce aby zdetronizować Uranosa za jego zachowanie względem dzieci. źrodłem konfliktu może być rodzeństwo Kronosa, oraz nienawiść ojca do cyklopów. Nie chciał szkaradnych dzieci więc chciał pozbawić ich życia.
4. chaos- nieład, brak porządku,zamęt, czarna dziura.
2 4 2