Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-01-11T07:32:26+01:00
Jacek Soplica, ksiądz Robak :przybiera nazwisko na znak pokoju, jest ojcem Tadeusza,był emisariuszem .Dojrzały patriota,pełen pokory,odważnie wypełnia wiązki emisariusza.
Tadeusz-bohater tytulowy - około 20 letni młodzieniec,przybył z Wilna, gdzie się uczył.Jest synem Jacka soplicy,oficjalnie jego opiekunem jest Sedzia soplica
Zosia-bohaterka drugoplanowa,córka Ewy,wychowanka Telimeny, od dwóch lat przebywa w Soplicowie, wczesniej mieszkała w Petersburgu.
Telimena-Bohaterka drugoplanowa daleka krewna Tadeusza i przyjaciólka Sedziego.
Sedzia Soplica - staropolski szlachcic .Jest madry i dobry dla swoich poddanych,rozważny.Opikun Tadeusza.
Hrabia-daleki krewny Horeszków, sąsiad Soplicy
szlachta dobrzanska- szeroko znana na litwie.Kiedyś ród Dobrzanski był poteżny i silny.
Wojski Horeczecha- daleki krewny Sedziego,przyjaciel domu.
Podkomorzy-przyjaciel Soplicy , ma dwie córki.
Rejent Bolesta- porywczy i gwałtowny, własciciel charta Sokoła.
Asesor- ma bardzo ciety jezyk , jest panem charta Sokoła /
Gerwazy-wierny sługa Horeszków.
Protazy- osoba roznosząca pozwy, wierny sługa Sedziego.
1 2 1
2010-01-11T09:34:45+01:00
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-01-11T10:56:32+01:00

*Asesor - właściciel charta Sokoła.Konkurent Rejenta w walce o palmę pierwszeństwa w polowaniu.Miłośnik myślistwa.

*Bolesta Rejent -właściciel charta Kusego i strzelby Sagalasówki. Konkurent Asesora.

*Brzechalski Protazy Baltazar (Woźny)- stary służący Sopliców. Opiekował się słuckim pasem Sędziego.

*Buchmann - komisarz z Klecka.Również uczestnik narady w Dobrzynie.

*Dąbrowski Jan Henryk - generał,stworzył legiony polskie we Włoszech.Honorowym gościem na weselu Zosi i Tadeusza.

*Dobrzyński Bartek - przezwisko(brzytewka) otrzymał od cienkiej szabli,którą nosił podczas narady w Dobrzynie.
Popierał Chrzciciela.

*Dobrzyński Bartek(Prusak)-uczestnik narady w Dobrzynie. Zwolennik walki z Rosją.

*Dobrzyński Bartek (Szydełko) - walczył szpadą.

*Dobrzyński Maciej - dawny konfederat barski.
Walczył u boku Ogińskiego pod Jakubem Jasińskim.

*Dobrzyński Maciej(Kropiciel lub Chrzciciel) - jego ulubiona broń- maczuga zwana Kropidełkiem. Zwolennik metod radykalnych.

*Dobrzyński Maciej(Konewka) -nosił sztucer o wyjątkowo szerokiej lufie.

*Dobrzyński Sak - syn Chrzciciela, zakochany w Zosi.

*Ekonom - podwładny Sędziego.

*Fiszer - szef sztabu armii polskiej pod Księciem Józefem.
Od niego posłaniec przynosi Robakowi wiadomość o wojnie.

*Gifrajter - były instruktor pułku.
"Fechmistrz najpierwszy z Moskalów,kawaler trzech krzyżyków i czterech medalów."

*Gont - żołnierz moskiewski, miał on zastrzelić Tadeusza.

*Horeszko Hrabia -daleki krewny Stolnika.
Miłośnik francuszczyzny.

*Horeszko Stolnik - ojciec Ewy (wybranki Jacka Soplicy)

*Horeszkówna Ewa - ukochana Jacka Soplicy.
Córka Stolnika.

*Hreczecha Wojski -daleki krewny pański i przyjaciel domu Sopliców.Przygotowywał uczty i polowania.

*Hreczeszanka Tekla - zaręczona z Asesorem.
Córka Wojskiego.

*Jankiel -dzierżawił obie soplicowskie karczmy.
Uczestniczył w naradzie w Dobrzynie.

*Płut - dowódca wojsk rosyjskich.
Pochodził z Dzierowicz.

*Podhjascy,Birbaszowie,Hreczechy,Biergele,Isajewicze, Kotwicze - nazwiska szlachty która wzięła udział w odsieczy dla Soplicowa.

*Podkomorzy -zwolennik dawnych obyczajów.

*Podkomorzyna - żona Podkomorzego.

*Róża Podkomorzanka - starsza z córek Podkomorzego.

*Anna Podkomorzanka - młodsza z córek Podkomorzego. Początkowo wybranka Tadeusza.

*Proporszczyk - przeciwnik Maćka.
Zwyciężony przez Chrzciciela.

*Rębajło Gerwazy - szlachcic służący długo u Horeszków.
Jego broń to rapier zwany Scyzorykiem.

*Ryków Nikita Nikitycz- kapitan moskiewskiego wojska.
Uczestniczący w "odbijaniu" Soplicowa Hrabiemu.

*Skołuba,Mickiewicze,Terajewicze,Stypułkowscy - uczestnicy narady w Dobrzynie.

*Skołuba,Wilbik,Juraha,Żagiel,Podhajski,Birbasz,Mickiewicz, Cydzik,Rymsza,Zubkowski,Terajewicz - szlachcice uczestniczący w rozmowie w karczmie przed polowaniem.

*Soplica Sędzia - stryj Tadeusza,brat Jacka.
Właściciel dworu w Soplicowie.

*Soplica Jacek - kandydat na zięcia Stolnika Horeszki.
Ojciec Tadeusza.

*Soplica Tadeusz - syn Jacka Soplicy.
Od dzieciństwa kształcony w Wilnie.

*Telimena - zwolenniczka obcej mody.
Osoba obyta,światowa,uważana za siostrę Sędziego.

*Tomasz - sługa Podkomorzego.

*Wania - służący Asesora.

*Zan i Czeczotowie-trzej szlachcice, którzy ruszyli na odsiecz Mickiewiczowi i Prusakowi.

*Zosia - wywodziła się z Horeszków.
Późniejsza żona Tadeusza.

Tu również masz bohaterów opowiadań ( nie biorących udziału w akcji lub nie mający wpływu na akcję ):

*Bartochowski - ksiądz.

*Binion - członek rady Napoleona.

*Borzdobochaci i Łopot,Krepsztulowie i Kupściowie,
Putrament z Pikturną,Mackiewicz z Odyńcami,
Turno z Kwileckimi - strony w procesach,które w Czarnobacki - podczas obrony Częstochowy miał ponoć zabić moskiewskiego generała Dejowa i w pojedynkę rozbić cały pułk Kozaków.

*Denassów - Karol de Nassau - Siegen.
Bohater opowiadania Wojskiego.

*Domejko i Dowejko, Rupejko - bohaterowie opowieści Wojskiego.

*Dymsza - proboszcz.Wygrał proces z Rymszą.

*Gorecki,Pac,Obuchowicz,Piotrowski,Obolewski,Rożycki, Janowicz,Mierzejewscy,Brochocki,Bernatowicze,Kupść, Giedymin - przykłady szlachciców,którym udało się przekroczyć Niemen.

*Grabowski Józef - przyjaciel Prusaka.
Mieszkaniec Wielkopolski ( księga VII, w. 20 );

*Hieronim Król Westfalski - razem z Księciem Józefem dowodził w walkach na Litwie.

*Hrabia na Tęczynie,Karol - Kochanku - Radziwiłł - obaj korzystali z księgi "Kucharz Doskonały".

*Jabłonowski Stanisław - Hetman wielki koronny.
Jeden z dowodzących w bitwie pod Wiedniem.

*Kaszyc z Jatra - przygotowywał fajerwerk na przyjęciu Rejtana.

*Kniaziewicz generał - wysoki rangą dowódca wojskowy.
Brał udział w bitwie pod Hohenlinde.

*Kozietulski - razem z Robakiem zdobywał grzbiet Samosiery.

*Kozodusin Kiryło Gawrylicz -Wielki Łowczy Dworu.
Bohater opowiadania Telimeny.

*Mejen -generał za czasów Kościuszki.

*Mokronowski - szlachcic zabity przez Rykowa w bitwie pod Maciejowicami.

*Napoleon - cesarz francuski.
Król Włoch i wielki dowódca wojskowy.

*Ogiński,Wyzygird,Rymsza,Radziwiłł,Wereszczaka,Giedrojć, Rdułtowski,Obuchowicz,Juraha,Piotrowski,Maleski,Mickiewicz - pozywający i pozwani we sprawach,w których uczestniczył Protazy.

*Orłowski - malarz.

*Pac, Małachowski- goście na weselu w XII księdze.

*Parafianowicz - szlachcic.

*Pinety - wędrowny kuglarz.

*Pociej Aleksander - hrabia.

*Poczobut - ksiądz.Rektor Akademii Wileńskiej.

*Podczaszyc -bohatr opowieści Podkomorzego.

*Puzynina - przeznaczyła dochód z dwustu chłopów na rozwój Akademii Wileńskiej.

*Radziwiłł Dominik - książę.
Znakomity myśliwy.

*Rejtan Tadeusz - szlachcic.
Poseł nowogrodzki.

*Rejtan,Lachowicz,Niesiołowski,Białopiotrowicz,Żegota, Budrewicz,Terajewicz Ogiński - niezrównani myśliwi.

*Rymsza - uczestnik zajazdu na Korelicze.

*Ryszpans - generał.

*Sapieha - bohater opowieści Wojskiego.
Nadworny marszałek królewski.

*Sukin - bohater opowieści Telimeny.

*Śniadecki - astronom.

*Tułoszczyk -znakomity strzelec.

*Tyzenhauz - podskarbi litewski.

*Wilczek -poseł austriacki do króla Jana III Sobieskiego przed bitwą pod Wiedniem.

*Witenes,Mindowa,Giedymin,Kiejstut,Olgierd - wielcy kniaziowie litewscy.

*Wołodkowicz,Dzindolet - przypomniał ich sobie Protazy, gdy zanosił pozew Hrabiemu

Proszę ;*
1 5 1