1. W sklepie z pamiątkami w Krakowie turysta kupił 11 albumów i 5 figurek smoka wawelskiego za 40 zł. Następnego dnia zauważył, że cenę figurek obniżono o 1,5 zł. Dokupił więc jeszcze 4 albumy i 2 figurki, płacąc tym razem 12 zł. Ile kosztował album?

Bardzo, proszę.! Daje naj . ;)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-11T16:48:51+01:00
11 albumy w cenie x zł + 5 fizurek w cenie y zł = 40 zł

4 albumy w cenie x zł + 2 figurki w cenie (y-1,5) zł = 12 zł

tworzymy układ rownań:
{11*x + 5*y = 40
{4*x + 2*(y-1,5) = 12

z pierwszego równania wyznaczamy x i podstawiamy do drugiego równania

x=(40-5*y)/11

4*(40-5*y)/11 + 2*(y-1,5) = 12

160/11 - 20/11*y + 2*y - 3 = 12

2/11*y = -5/11

2*y = -5

y = 5/2 zl = 2,5 zł

liczymy cene albumu x=(40-5*y)/11 = (40-5*2,5)/11 = 2,5 zł
1 5 1