Miesięczny budżet rodziny Państwa Iksów w lutym 2009 wyniósł 3200. Rozkład wydatków był następujacy:
- opłaty 0,3
-rozrywka 0,05
-lekcje gry na skrzypcach Wojtka 0,1
- dodatkowe wydatki 0,15
- jedzenie 0,4

a) Wojtek ma miesięcznie 8 lekcji gry na skrzypcach. Ile kosztuje jedna lekcja ?
b) W styczniu Państwo Iksińscy wydali 3/4 swojego miesięcznego budżetu na opłaty oraz jedzenie ( budżet w styczniu tez wyniósł 3200 ) . O ile mniej wydali oni na jedzenie i opłaty w lutym niz w styczniu ?

c) Państwo Iksińscy pieniądze na dodatkowe wydatki w lutym wydali na malowanie mieszkania . Ile litrów farby mogli kupić, jeśli 1 litr kosztuje 12,60 zł. ?

3

Odpowiedzi

2010-01-11T19:41:44+01:00
A) 3200-1
x-0,1
x=320

320/8=40 zł kosztuje jedna lekcja


b) jedzenie +opłaty w lutym - 0,3+0,4=0,7
0,7-x
1-3200
x=2240 zł

W styczniu wydali 75% wiec:
3200-100%
x-75%
100x=240000/100
x=2400 zł Wydali w styczniu


2400-2240 = 160 zł Wydali mnie o 160 zł


c) 0,15 - x
1-3200
x=480 zł wydali na farbe


480/12,60=38 -w przybliżeniu

Kupili 38 puszek farb
2010-01-11T20:31:03+01:00
A) 0,1 * 3200 : 8 = 40 zł
b) 3/4 * 3200 = 2400 styczeń jedzenie i opłaty
0,4 * 3200 + 0,3 * 3200 = 1280 + 960 = 2240
2400 - 2240 = 160 zł
c)0,15 * 3200= 480 zł
480 zł : 12,60 zł = 38 litrów
2010-01-11T21:32:50+01:00
A.
0,1*3200 / 8 = 40 zl
b.
3/4 * 3200 = 2400
0,4*3200+0,3*3200=1280+960= 240
2400 - 2240 = 160 zl
c.
0,15 * 3200= 480 zł
480 zł / 12,60zl = 38l