Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-12T15:47:40+01:00
W siatkówce na boisku występuje 6+1 graczy: 2 przyjmujących, 2 blokujących, rozgrywający, atakujący i libero. Gra toczy się do 25 punktów. Boisko do gry jest prostokątem o wymiarach 18 × 9 m. Oś linii środkowej dzieli boisko na dwa równe pola o wymiarach 9 × 9 m każde. Na każdej stronie wyznaczone jest pole ataku, ograniczone linią środkową, liniami bocznymi i linią ataku znajdującą się 3 m od osi linii środkowej i wpisaną w pole ataku. Ponadto istnieje pole zagrywki o szerokości 9 m i głębokości równej szerokości wolnej strefy, znajdujące się poza każdą linią końcową. Boisko przedzielone jest siatką, umieszczoną nad osią linii środkowej. Jej górna krawędź powinna znajdować się na wysokości 2,43 m dla mężczyzn i 2,24 m dla kobiet (dla młodzików 2,35 m i młodziczek 2,15 m w rozgrywkach w Polsce). Na dwóch końcach siatki (nad liniami bocznymi) wysokość siatki powinna być taka sama, jednak nie może być większa niż 2 cm ponad wysokość przepisową. Piłka do gry w siatkówkę ma w obwodzie 65-67 cm, masę 260-280 g.

Piłka ręczna- Na boisku występuje 7 zawodników:
bramkarz
obrotowy (koło)
rozgrywający: lewe pół, prawe pół,środek (za kołowym)
skrzydłowi: lewe skrzydło, prawe skrzydło.
Boisko ma wymiary 40 na 20 metrów.
sędziowie to dwóch boiskowych, którzy nadzorują przebieg gry i rozstrzygają wszystkie spory oraz stolikowi: techniczny zegarowy, punktowy i sekretarz komisji sędziowskiej.

Piłka nożna- Drużyna piłkarska składa się z 11 zawodników:
Bramkarz,Obrońcy,Pomocnicy, Napastnicy.
Mecze rozgrywane są na polu gry wyznaczonym w postaci prostokąta o szerokości od 45 m do 90 m i długości od 90 m do 120 m (dla meczów międzynarodowych wymiary boiska wynoszą 64–75 m x 100–110 m). Dwie krótsze linie nazywają się liniami bramkowymi, natomiast dwie dłuższe – liniami bocznymi. Po przeciwległych stronach pola gry, na środku linii bramkowych, ustawione są bramki o szerokości między wewnętrznymi krawędziami słupków 7,32 m i wysokości dolnej krawędzi poprzeczki od podłoża 2,44 m. Zawody są rozgrywane piłką, która powinna mieć obwód nie mniejszy niż 68 cm i nie większy niż 70 cm, a jej waga powinna wynosić od 410 do 450 gramów.
Sędzia może pokazać zawodnikom żółtą i czerwoną kartkę.
Sytuacja, gdy piłkarz drużyny atakującej w momencie kierowania podania do niego jest na połowie drużyny przeciwnej bliżej linii końcowej bramki, aniżeli dwóch zawodników drużyny broniącej (jednym z nich może być bramkarz), nazywana jest w piłce nożnej spalonym. Zasadą, którą często kierują się sędziowie jest zasada przywileju korzyści. Oznacza ona, rezygnację z odgwizdania, jeśli drużyna pokrzywdzona jest w korzystnej sytuacji. Czas gry wynosi 90 minut. Dogrywki trwają 2x15minut, a na końcu może dojść do rzutów karnych.
1 5 1