Ola za 4 gumki do włosów i 6 spinek zapłaciła 4,80zł. Monika kupiła w tym samym sklepie jedną gumkę i 10 spinek i zapłaciła 4,60zł. Jaka byłą cena jednej gumki a jaka jednej spinki?

Potrzebuję tylko ułożonego układu równań.
Dzięki ;)

3

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-12T19:53:30+01:00
X-cena gumki
y-cena spinki
4x+6y=4,8
x+10y=4,6
2010-01-12T19:55:16+01:00
X-gumki do włosów
y-spinki

4x+6y=4,80
x+10y=4,60 /*(-4)

4x+6y=4,80
-4x-40y=-18,4

-34y=-13,6 /:(-34)
y=0,4

4x+6*0,4=4,8
4x=4,8-2,4
4x=2,4 /:4
x=0,6

odp. gumka kosztuje 60 gr, a spinka 40gr
2010-01-12T19:56:37+01:00
X-cena gumki
y-cena spinki

4x+6y=4,8
x+10y=4,6

4x+6y=4,8
x=4,6-10y

4(4,6-10y)+6y=4,8

18,4-40y+6y=4,8
-40y+6y=4,8-18,4
-34y=-13,6
y=0,4

x+10*0,4=4,6
x+4=4,6
x=4,6-4
x=0,6

Gumka kosztuje 60 gr a spinka 40 gr.