Odpowiedzi

2010-01-12T20:29:19+01:00
Piłka siatkowa (ang. volleyball, popularna nazwa to siatkówka) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa sześcioosobowe zespoły, w każdym: rozgrywający, atakujący, dwóch środkowych i dwóch przyjmujących. Gra polega na odbijaniu piłki dowolną częścią ciała (najczęściej rękoma) tak, aby przeleciała ona nad siatką i dotknęła połowy boiska należącej do przeciwnika. Każdy zespół może wykonać trzy odbicia – odbiór, wystawa i atak. Każde następne jest błędem. Punkty zdobywa się na wiele sposobów, na przykład, gdy piłka dotknie połowy boiska przeciwnika lub gdy upadnie ona poza boiskiem, a rywal dotknął jej jako ostatni. Gra toczy się do momentu, gdy jedna z drużyn wygra trzy sety . W każdym z nich rywalizacja toczy się do zdobycia 25 punktów przy przewadze co najmniej dwóch. Przy wyniku 24:24 gra toczy się "na przewagi" – aż któraś z drużyn osiągnie dwupunktową przewagę nad drugą Zagrywka, inaczej serw, wykonywany musi być spoza linii końcowej boiska z pola zagrywki sposobem dolnym lub górnym. Piłka po zagrywce może dotknąć siatki pod warunkiem, iż przeleci na stronę przeciwnika. Podczas zagrywki, drużyna przeciwna nie może atakować i blokować bezpośrednio piłki, musi nastąpić rozegranie.
rozgrzewka:
1) Bieg
2) Górne partie ciała. Krążenia ramion wprzód, w tył (kombinacja: razem, na przemian)
3) Tułów i biodra. Krążenie bioder [Nogi proste, na szerokość barków…]
4) Nogi. Przysiady [nie na palcach, całe stopy mają przylegać do podłoża].
5)Rozciąganie

Rozgrzewka powinna być nieodłączną częścią każdego treningu. Nie powinniśmy się przy niej przemęczać, ale rozgrzać mięśnie co poprawi naszą sprawność ruchową.

Bieg na 110 m przez płotki – jedna z biegowych konkurencji lekkoatletycznych, najkrótszy dystans płotkarski dla mężczyzn na otwartym stadionie (kobiety biegają dystans 100 m)Zawodnicy muszą w jak najszybszym czasie przebiec 110 m, pokonując po drodze dziesięć płotków o wysokości ok 106 cm.