Korzystając z dostępnych ci źródeł, napisz notatkę na jeden z zaproponowanych tematów:
a) owady żyjące społecznie.
b) owady-szkodniki roślin.
c) owady-pasożyty zwierząt i człowieka
d) owady chronione

z netuu któroś z tych sobie wybierzcie ;p

1

Odpowiedzi

2010-04-03T09:59:22+02:00
Termity

Nie wszystkie gatunki termitów budują wysokie kopce. Czynią to tylko te, których organizacja społeczna jest złożona. Kolonie termitów składają się z uskrzydlonych samców, pojedynczej samicy, której wyłącznym zadaniem jest składanie jaj oraz tysięcy bezskrzydłych samców, samic-robotnic i żołnierzy, którzy budują gniazdo i chronią całą kolonię. Żołnierze, osobniki o wyspecjalizowanej budowie ciała, i królowa są karmieni przez robotnice, które w poszukiwaniu pokarmu udają się poza gniazdo i znoszą do niego pożywienie. Jeśli w jakimś miejscu termitiera ulegnie uszkodzeniu, chmara żołnierzy rusza tam, aby bronić gniazdo przed drapieżnikami, a robotnice w tym czasie naprawiają szybko uszkodzenia. U niektórych termitów żołnierze mają duże aparatu gębowe, u innych produkują kleistą substancję, którą wystrzeliwują z otworu gębowego.
W pewnej grupie termitów instynkt obronny koloni jest posunięty do tego stopnia, że niektórzy żołnierze gdy kolonia zostanie zaatakowana, połykają powietrze i pęcznieją do tego stopnia, że eksplodują, blokując swym ciałem światło tunelu, którym napastnicy mogliby dotrzeć do królowej lub młodych termitów. W ten bohaterski sposób bronią rodzinnej kolonii, poświęcając swe życie.
Robotnice termitów opiekują się jajami składanymi przez samicę, karmią i wychowują młode termity. Cała kolonia jest czymś na kształt żyjącego „miasta”, każdy jej mieszkaniec pełni stałą funkcję – należąc do określonej kasty osobników. Chmary termitów pojawiają się w pewnych porach roku. Ma to miejsce wtedy, gdy formują się nowe kolonie. Takie roje, składają się z uskrzydlonych samców i samic. Po kopulacji samica zrzuca skrzydła i rozpoczyna składanie jaj, aby zapoczątkować nową kolonię.


(ja za tą informacje, bo jestem w 6 klasie dostałem 6)
1 1 1