Odpowiedzi

2010-01-13T20:12:28+01:00
X- bilet ulgowy
1i2/3 x -normalny
3*x+2*1i2/3=323 zł
3x+3i1/3x=323zł
6i1/3x=323 zł /:6i1/3
x=51
3x=153 zł
323zł-153zł=170zł
170zł:2= 85zł
Bilet ulgowy kosztuje 51 zł, a normalny 85zł.
2010-01-13T20:27:29+01:00
Dane:
x-cena biletu normalnego
y-cena biletu ulgowego

postać pierwszego równania:
2x+3y=323
postać drugiego równania:
x=y+66 2/3%y

66 2/3%y=(200/3y)/100%, to postać drugiego równania będzie następująca: x=y+(2/3)y, budujemy układ równań:
2x+3y=323
x=y+(2/3)y, rozwiązujemy układ równań:
2x+3y=323

x=y+(2/3)y
2x+3y=323

x=(5/3)y
2x+3y=323, podstawiamy za x

x=(5/3)y
2(5/3)y+3y=323

x=(5/3)y
(10/3)y+3y=323 |mnożymy obydwie strony przez 3

x=(5/3)y
10y+9y=969

x=(5/3)y
19y=969 |dzielimy obydwie strony przez 19

x=(5/3)y
y=51

y=51
x=(5/3)*51

y=51
x=85

Odp: Bilet normalny kosztuje 85zł,a bilet ulgowy 51zł.