Witam mam problem:

zadanie z działu zastosowanie układów równań - tekstowe brzmi następująco:

7kg mandarynek i 9kg pomarańczy kosztuje 80 zł. Tyle samo kosztuje 9 kg i 7 kg pomarańczy. Oblicz cenę 1kg mandarynek i 1 kg pomarańczy.

1. Analiza (wyznacz x i y itp)
2. Ułożenie równania

czyli np.
x - cena mandarnek itp
3. odpowiedź (to wiadomo)!

potrzebuje na wtorek bardzo pilne!!! dziękuje !!!!!

1

Odpowiedzi

2009-09-28T13:36:40+02:00
Metoda przeciwnych współczynników :
∫7x+9y=80 / * (-9)
∫9x+7y=80 / * 7

∫-63x-81y=-720
+ ∫63x+49y=560
-32y=-160 / ÷ (-32)
y=5
__________________________________________________________

∫7x+9y=80 / * 7 ∫49x+63y=560 ∫-32x=-160 / ÷ (-32)
∫9x+7y=80 / * (-9) + ∫-81x-63y=-720 ∫ x =5

Odp: Kilogram pomarańczy kosztuje 5zł i kilogram mandarynek też kosztuje 5zł
4 5 4