×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

2009-09-27T14:01:34+00:00
Warszawa 26.09.2009

Kochana Asiu!

Na początku mojego listu pragnę Cię serdecznie pozdrowić i przeprosić za to, że tak długo się nie odzywałam. Zaczęła się szkoła, a z nią ruszyły pełną parą wypracowania, referaty, kartkówki i sprawdziany. Piszę do Ciebie ponieważ pragnę przedstawić Ci kilka ważnych informacji o epoce Baroku.Mam nadzieję, że przydadzą się Tobie równie dobrze jak mnie.

Barok to główny kierunek w kulturze zachodnio i środkowoeuropejskiej, którego trwanie datuje się na zakres czasowy od końca XVI wieku do XVIII wieku. Barok obejmował wszystkie przejawy działalności literackiej i artystycznej, a także filozofię i architekturę. W epoce zwanej Barokiem wykształciły się dwa zasadnicze nurty myślowe: racjonalizm, który zakładał, że mądrość uzyskać można jedynie dzięki potędze umysłu oraz empiryzm, którego z kolei założeniem było poznawanie świata dzięki zmysłom, doświadczeniu, umysł odgrywał tutaj mniejsze znaczenie.

Cechami charakterystycznymi tej epoki było przede wszystkim dążenie do niezwykłości formy przepychu nad bogactwem, a także monumentalność czyli wielkość i bogactwo. Ważna była także dekoracyjność i przesadne zdobnictwo np. liczne kolumny, skomplikowane ruchy postaci w rzeźbie i malarstwie oraz nadmiar przenośni i środków artystycznych w poezji.
Najczęściej stosowanymi środkami artystycznymi w literaturze Baroku były: alegoria, anafora, gradacja, hiperbola, antyteza, oksymoron, peryfraza, a także puenta i koncept.

Celem Baroku było olśnienie i zaskoczenie widza lub czytelnika.
Najwybitniejsi twórcy tej epoki to oczywiście Rubens i Rembrandt.Filozofię Baroku tworzyli Kartezjusz i Pascal.Nurty barokowe w literaturze barokowej to przede wszystkim: dworski, dworkowy, egzystencjalno - fizyczny i refleksyjno - filozoficzny.

Kończąc ten list mam nadzieję, że moje wiadomości przydadzą się Tobie. Przepraszam, że się tak bardzo rozpisałam, ale ujęłam tutaj najważniejsze informacje.

Pozdrawiam.
Basia.

PS. Miłej nauki :)
2 5 2
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci