Hej !
Mam ogromną prośbę:
Czy moglibyście mi rozwiązać to zadanie i wytłumaczyć mi na jakiej zasadzie rozwiązuje się tego typu zadania, bo mnie nie było na tej lekcji a jutro mam sprawdzian. Proszę o dobrą odpowiedź. Daję naj.

ZADANIE:
Oblicz, która godzina czasu strefowegojest w Nowym Jorku (75 st. W), jeśli w Moskwie (39 st. E) jest 11.00 czasu strefowego.

PS. Złe odpowiedzi zgłaszam !

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-01-14T21:52:38+01:00
Najłatwiej?
Bynajmniej tak miałam niedawno w szkole [średniej;)]

Otwierasz Atlas. Znajdujesz mapkę, na której zaznaczone są strefy [ zazwyczaj okładka od środka, na początku lub końcu, takie charakterystyczne miejsca ].
Na mapce są zaznaczone strefy wg czasu zimowego. Znajdują się tam takie liczby jak +1,+2,+3... oraz -1,-2,-3...
Na środku jest 0. Oznacza to, ze jeżeli mamy jeden punkt w zerze i tak jest np godz. 12 w południe, to tam gdzie mamy wybrany punkt np. 75°W jest oddalony od tego punktu o powiedzmy 5 stref. W zależności od znaku dodajemy lub odejmujemy ilość godzin[które są równe ilości stref].

W podobny sposób postępujemy licząc od Moskwy do Nowego Yorku.
Jeżeli w Moskwie jest godzina 11, to liczymy strefy od Moskwy i odejmujemy je od godziny 11.
Nie oblicza się tego, gdyż niektóre [ szczególnie państwa na granicach stref ] miejsca mogą należeć no innej strefy niż to wynika z wyliczeń.

A gdyby Ci wytłumaczyć jak tyo wygląda...
Świat podzielony jest na strefy:
http://www.wiking.edu.pl/upload/geografia/images/strefy_czasowe_male2.gif
Strefy zmieniają się co 15°, ale jest jedna ważna rzecz. Strefa '0' jest od 7,5°E do 7,5°W, a nie od 0 do 15 czy coś podobnego. I np. strefę +1 mamy od 7,5°E do 22,5°E... Takie troszkę skomplikowane;), ale jak zrozumiesz, to juz banał.
1 5 1