Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-14T19:08:05+01:00
Owsica jest najczęściej występującym zakażeniem pasożytniczym przewodu pokarmowego w naszej strefie klimatycznej. Zakażenie szerzy się często w przedszkolach, szkołach i w środowisku rodzinnym. Owsiki występują wyłącznie u ludzi. Bytują w dolnym odcinku przewodu pokarmowego.

Zakażenie. Samica owsika składa jaja na skórze okolicy odbytu (przeważnie nocą). Drapiąc okolicę odbytu przenosimy jaja pasożyta na ręce i dalej, na przedmioty znajdujące się w naszym otoczeniu. W ten sposób w krótkim czasie może dojśc od rozprzestrzeniania się choroby. Dotyczy to przede wszystkim dzieci, które nie mają jeszcze wyrobinych nawyków higienicznych (chociażby częste mycie rąk).

Objawy. U dzieci owsica może być przyczyną niepokoju i podniecenia ruchowego (zgrzytanie zębami, obgryzanie paznokci, trudnośni w skupieniu uwagi, zaburzenia snu) oraz braku łaknienia i bladości powłok skórnych. Dorośli zgłaszają przede wszystkim swędzenia w okolicy odbytu, bezsenność i wzmożoną pobudliwość nerwową. Owsiki mogą zasiedlić wyrostek robaczkowy, czasem prowadząc do jego zapalenia. Podobnie może dojść do stanu zapalnego w obrębie żeńskich narządów płciowych.

Rozpoznanie owsicy opiera się przede wszystkim na obecności owsików w okolicy odbytu oraz znalezieniu jaj owsika w wymazach z okolicy odbytu. Badanie wykonuje się trzykrotnie. W kale jaja są znajdowane przypadkowo (ok. 15% nosicieli).

Leczenie - leki przeciwrobacze podaje się jednorazowo i powtarza po 2 tygodniach, lub po miesiącu (w zależności od rodzaju leku). Ilośc powtórzeń zależy od intensywności zakażenia. Leczyć należy jednocześnie wszystkich członków rodziny lub środowiska dziecięcego.
Równolegle należy stosować ubogą w węglowodany i bogatą w błonnik dietę. Powinno spać się w spodniach, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się jaj owsika oraz podmywać okoice odbytu rano, po wybudzeniu się.

Profilaktyka. Kluczowe znaczenie w zapobieganiu owsicy ma przestrzeganie higieny osobistej (regularna zmiana bielizny, mycie rąk) oraz utrzymanie mieszkania w należytym porządku.
5 4 5
2010-01-14T19:09:36+01:00
JEŚLI WYJDZIE SIĘ Z TOALETY TRZEBA MYĆ RĘCE. A JEŚLI JUŻ MA SIĘ TĄ CHOROBĘ TO TRZEBA NA BIEŻĄCO WIETRZYĆ POŚCIEL itp.
5 4 5
2010-01-14T19:11:04+01:00
Musimy się często myć! Ręce i twarz rano mydłem i wodą. Ogólnie dbać o higienę. Starym sposobem możemy zapobiec owsicy poprze jedzenie kiszonej kapusty. Jeżeli to nie poskutkuje proszę o konsultację z lekarzem.
4 4 4