1)metr tasiemki kosztuje 3 i 1/2 zł ile trzeba zapłać za
a)1 i 1/5 m b)2 i 1/4 m c)4 i 3/10 m
2)kg mandarynek kosztuje 6 i 4/10 zł ile trzeba zapłacić za 2 i 1/2 kg mandarynek
3)rodzina państwa Mleczków w ciągu 20 dni stycznia wypiła 2 i1/4l dziennie a przez pozostałe 1 i 1/2 l mleka dziennie ile itrów mleka wypiła rodzina państwa Mleczków w styczniu
4)pani marta zarabiała miesięcznie 1900zł od twej kwoty potrącany jest podatek w wysokości 21/100 jaką wypłatę otrzyma pani marta

2

Odpowiedzi

2010-01-16T14:11:45+01:00
1a)
3,5*1,2=4,2 zł
b)
3,5*2,25=7,88zł
c)
3,5*4,3=15,05

2.
6,4*2,5=16 zł
3.

20*2,25=45
11*1,5=16,5
16,5+45=61,5 litrów

4.1900-(1900*21/100)=1900-399=1501
2 4 2
2010-01-16T14:33:33+01:00
Zad 1
a) 1 1/5 = 1,2
1m - 3,50 zł
1,2m - x zł
x = (3,5 * 1,2) / 1
x = 4,20 zł
b) 2 1/4 = 2,25
1m - 3,50 zł
2,25m - x zł
x = (3,5 * 2,25) / 1
x = 7,87 zł
c) 4 3/10 = 4,3
1m - 3,50 zł
4,3m - x zł
x = (3,5 * 4,3) / 1
x = 15,05 zł

zad 2
6 4/10 = 6,40 zł
2 1/2 = 2,5 kg
1 kg - 6,40 zł
2,5 kg - x zł
x = (6,40 *2,5) / 1
x = 16 zł

zad 3
styczen ma 31 dni wiec
31 - 20 = 11
20 dni - 2 1/4l dziennie
2 1/4 = 2,25
20 dni - 2,25l
20 * 2,25 = 45l
11 dni - 1 1/2l dziennie
1 1/2 = 1,5
11 * 1,5 = 16,5l
45 + 16,5 = 61,5l

zad 4
1900 zł - miesięcznie
21/100 - podatek
21/100 = 0,21
1900zł - 0,21 * 1900 zł = 1900zł - 399 zł = 1501zł
1 5 1