Odpowiedzi

2010-01-16T15:19:43+01:00
Cherzyk płucny (łac. alveoli pulmonis) – struktura anatomiczna ludzkiego płuca posiadająca kształt wydrążonej jamy, której ścianę tworzy cienki nabłonek jednowarstwowy płaski (zbudowany głównie z pneumocytów I i II typu). Z zewnątrz pęcherzyki są pokryte przez naczynia włosowate. Liczbę pęcherzyków w płucach człowieka szacuje się na 300–500 milionów, ich średnica wynosi od 0,15 do 0,6 mm, a ich łączna powierzchnia wynosi od 50 do 90 m². Są pokryte surfaktantem, co zabezpiecza płuca przed zapadnięciem. Dodatkowo są oplecione sprężystymi włóknami białkowymi, przede wszystkim kolagenowymi, co nadaje sprężystość tkance płucnej.

Pęcherzyki płucne przylegają do siebie w taki sposób, że sąsiadujące pęcherzyki posiadają wspólną ścianę, która jest nazwana przegrodą międzypęcherzykową. Przegroda ta jest bardzo podatna na uszkodzenia i zawiera pory Kohna (które są niedużymi otworkami i łączą światła dwóch sąsiadujących pęcherzyków).

Poza komórkami tworzącymi nabłonek jednowarstwowy płaski, w pęcherzykach płucnych znajdują się dwa inne typy komórek: makrofagi (komórki żerne), a także komórki które wytwarzają surfaktant.

Wchodząc do pęcherzyka włośniczki przynoszą krew bogatą w dwutlenek węgla i wodę. W pęcherzyku tlen z powietrza zostaje wychwycony przez krwinki czerwone we włośniczkach, które jednocześnie pozbywają się dwutlenku węgla. Krew opuszczająca włośniczki pęcherzykowe jest bogata w tlen, który przenosi do wszystkich komórek ustroju. W pęcherzykach panuje ciśnienie śródpęcherzykowe.
1 4 1
2010-01-16T15:25:25+01:00
Każdy oskrzelik łączy się z grupą pęcherzyków płucnych.Pojedyńczy pęcherzykotoczony jest siecią naczyń włosowatych.Przepływająca przez pęcherzyk krew oddaje mu dwutlenek węgla a zabiera tlen,jest to tzw.wymiana gazowa.Liczba pęcherzyków u człowieka wynosi 300-500 milionów.
2010-01-16T18:48:32+01:00
Pęcherzyki płucne - cienkościenne pęcherzyki oplecione siecią naczyń włosowatych. Wnętrze ich jest wyścielone nabłonkiem oddechowym. Między pęcherzykami płucnymi a naczyniami krwionośnymi zachodzi wymiana gazowa zewnętrzna. Tlen : światło pęcherzyka -> nabłonek pęcherzykowy -> przestrzeń międzykomórkowa -> śródbłonek naczyniowy kapilarny -> światło kapilary. Pęcherzyków płucnych w płucach jest od 300 do 500 milionów, a łączna ich powierzchnia to około 90 metrów kwadratowych.