Odpowiedzi

2010-01-16T18:27:01+01:00
Po ponad dziewięciu latach poszukiwań policja odnalazła obraz Claude’a Moneta „Plaża w Pourville”. Jednak kradzieże dzieł sztuki stają się plagą. Również w Polsce.
Skradzione arcydzieła - galeria
zobacz galerię

Powiększ

Plaża w Pourville już w rękach policji
Czytaj także

Rabusie, fałszerze, przemytnicy

Dzieła sztuki można tworzyć, kontemplować, kolekcjonować. Ale też można je kraść, przemycać czy...
Na tropie skradzionych arcydzieł

Gdy z Muzeum Narodowego w Poznaniu skradziono – wyceniony na 7 mln dolarów – obraz Claude’a Moneta...

Złodziejem okazał się 41 – letni Robert Z., z zawodu technik budownictwa, mieszkaniec tego małopolskiego miasta. Podając się za studenta malarstwa, we wrześniu 2000 roku wszedł do Muzeum Narodowego w Poznaniu i przez nikogo niepokojony wyciął bezcenny obraz z ram, po czym wstawił w nie kopię (zresztą dość niskich lotów). Ukradł – jak tłumaczył już po zatrzymaniu przez policję – z uwielbienia dla twórczości zmarłego 84 lata temu impresjonisty.

Paradoksalnie ten motyw, a nie chęć zysku - oraz fakt, że sprawca nigdy wcześniej nie był notowany - skutecznie utrudniły policyjne poszukiwania. Detektywom pomógł dopiero przypadek. Pod koniec minionego roku Robert Z. został w końcu zatrzymany przez policję. Za niepłacenie alimentów. Dopiero wtedy okazało się, że jego odciski palców zgadzają się ze śladami pozostawionymi na ramie obrazu.

Poznańscy policjanci wzięli go pod lupę i kilka dni temu zatrzymali. Mężczyzna przyznał się do kradzieży i wskazał miejsce, w którym schował płótno – starą szafę w domu rodziców. Grozi mu nawet dziesięć lat więzienia. Obraz po konserwacji i ponownym zespoleniu z odciętymi fragmentami wróci na muzealną ekspozycję.

„Plażę w Pourville” Claude Monet namalował w 1882 roku, podczas pobytu w tej nadmorskiej miejscowości w Normandii. 24 lata później obraz trafił do Poznania, położonego wtedy w zaborze pruskim. Kupiło go niemieckie muzeum.
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-01-16T18:50:51+01:00
Wejdź sobie na stronę onet.pl na stronie startowej tego portalu jest taki(chyba żółty) pasek. na samymjego początku pisać będzie WIADOMOŚci kliknij w to i tam ci się wszystko pokaże

Ja niestety nie mogę Ci zrobić tej prasówki chociaż bym chciała, ponieważ komp mi się strasznie zacina i jest ciężko. Ale mogę ci podpowiedzieć jak to zrobić.

Na samym początku (czyli na pierwszej stronie swojej prasówki) napisz tytuł PRASÓWKA ładnym kolorowym długopisem, może być pisakiem, żeby się to wyróżniało. Następnie jak wejdziesz na onet.pl i klikniesz wiadomości to powinna się wyświetlić lista i strzałkami przesuwasz sobie daty. Jak zaciekawi Cię jakiś temat(wiadomość) to klikasz na nią i do zeszytu czy na kartkę piszesz nagłówek (czyli to co kliknęłaś) a pod nim piszesz wszystko to co jest pogrubione(jest to streszczenie wiadomości) jak najbardziej nadaje się to na prasówke bo to są najważniejsze informacje tam napisane. na samym końcu się podpisz możesz to również zrobić na pierwszej karcie w dolnym lewym rogu(koniecznie napisz klasę)

DOBRA RADA:
W prasówce mile widziane są zdjęcia(np. z gazet) mogą być one również wydrukowane. Miałam pomysł na stronę tytułową czyi na napisz PRASÓWKA: poszczególne litery znajdujące się w wyrazie można wyciąć z gazety (tak jak to robi, ktoś kto chce okup i na kartce takie litery z gazety przykleja>>he he może to dziwne porównanie, no ale inaczej nie umiałam Ci to wytłumaczyć<<;)) MAM NADZIEJĘ<ŻE POMOGŁAM:))