1. Klasy szóste wybrały się na seans filmowy . Do kina poszło 86 uczniów i 7 dorosłych opiekunów . Bilet dla ucznia kosztował 18 złotych , a dla dorosłego 24 złote . Ile zapłacono za bilety ?

2. Pan Żwirski zakładał sad . Kupił 120 drzewek jabłoni , płacąc za każde 10,50 zł i trzy razy mniej drzewek śliw , z których każde kosztowało 8,90 zł . Ponieważ robił duże zakupy , dostał od sprzedawcy 15% rabatu . Ile zapłacił za swoje zakupy ?

3. Działka Pana Żwirskiego ma kształt prostokąta o bokach 100 m i 78 m .Przygotowując glebę pod posadzenie drzewek , pan Żwirski musi wysiać 350 g nawozów na każde 10m² powierzchni działki . Ile kilogramów nawozów potrzebuje pan Żwirski ?

3

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-17T12:31:55+01:00
Zadanie 1.
86 * 18 = 1548zł - cena wszystkich biletów uczniów
7 * 24 = 168 - cena wszystkich biletów dorosłych

Odp. 1548 + 168 = 1716 zł - cena wszystkich biletów.

Zadanie 2.

za jablonie zaplacil 120 razy 10,50=1260zł
kupil 3 raz mniej sliw, czyli 120:3=40
i zaplacil za nie
40 razy8,9=356 zł

czyli za wszystko zaplacil 1260zł+356 zł=1616 zł

obliczam rabat 15% z 1616= 15/100 razy 1616=1212/5=242,4 zł

od sumy przed rabatem odejmuje kwote rabatu i mam
1616 zł-242,4 zł=1373,60 zł
za swoje zakupy zaplacil 1373,60 zł

Zadanie 3.
wymiary dzialki 100 m × 78 m = 7 800 m²

Na 10 m² potrzebuje 350 g

7 800 m² : 10 m² = 780
780 × 350 g = 273 000 g
273 000g : 1000g = 273

Pan Zwirski potrzebuje 273 kilogramy nawozu.

23 4 23
2010-01-17T12:33:01+01:00
1) 86*18 + 7*24 = 1548 + 168 = 1716

2) 120 * 10,5 + 1/3 * 120 * 8,9 = 1260 + 356 = 1616
100 % - 15 % = 85 % = 0,85
1616*0,85 = 1373,6

3) Pp = 100*78=7800 m²
350 * (7800/10) = 273000 g = 273 kg
6 3 6
2010-01-17T12:42:09+01:00
1. ( 86 * 18 ) + ( 7 * 24) = 86 * 18 = 1548 + 168 = 1716 zł.

odp. 1716 złotych zapłacono za bilety do kina.

2. nie umiem
3. nie umiem
5 2 5