W sklepie ze słodyczami można kupić cukierków "Pawełki" po 10zł 50groszy za 1 kilogram oraz "Marcinki" 1,2 droższe od "Pawełków" .Ile reszty z banknotu 20 zł po zakupieniu 30 dag "Pawełków" i 3 kg "Marcinków".
_
5
to jest trzy piąte

2

Odpowiedzi

2010-01-17T13:30:51+01:00
Pawełki - 10,50 zł za 1 kg
Marcinki 10,50 zł - 1,2*10,50=23,10

Pawełki 1kg - 100 dag
x- 30 dag
x = 0,3kg

0,3 kg * 10,20zł = 3,06 zł

Marcinki: 3/5 kg * 23,10 = 13,86

Razem: 13,86 zł+3,06 zł = 16,92

Odp. Z 20 zł zostanie 3,08 zł
  • Ilys
  • Rozwiązujący
2010-01-17T13:32:21+01:00
10,5zł/x = 100dag/30dag
10,5 * 30 = 100x
315 = 100x
x = 3,15
Pawełków kupisz za 3,15
10,5 + 1,20 = 11, 70
3/5 * 100 = 60 dag (Marcinki)
11, 70/y = 100/60
11, 70 * 60 = 100y
100y = 702
y = 7,02zł (tyle zapłacisz za Marcinki)
20,00 - (7,02+3,15) = 9,83
tyle zostanie ci reszty z 20zł