Odpowiedzi

2010-01-17T19:10:06+01:00
1. Wady układu ruchu:

* Skrzywienie kregoslupa,
skrzywienie miednicy

2. Przyczyny wad ukladu ruchu:

*(najczesciej w okresie wzrostu) nierownomiernie rozlozony ciezar ciala np. na plecach. <np. torba z ksiazkami lub plecak na jedno ramie>
*nadmierny nacisk <powoduje zahamowanie wzrostu kosci>
przede wszystkim wszystko co powoduje asymetryczny rozwoj kosci...
Moze byc rowniez garbienie sie.


Asymetria talii(różne odległości między ramionami lewym i prawym a tułowiem)
Po pochyleniu dziecka do przodu widoczne może być wyższe uniesienie pleców po jednej stronie.
Skolioza idiopatyczna to najliczniejsza grupa skolioz, o nieznanej etiologii. Zlokalizowana jest ona najczęściej w odcinku piersiowym, wypukłością zwrócona w stronę prawą. Powiększa się wraz z rośnięciem kręgosłupa. Wygięcie boczne i torsja piersiowego odcinka kręgosłupa pociąga za sobą deformacje klatki piersiowej, polegającą na tym, że żebra przemieszczają się do tyłu po stronie wypukłości, tylne kąty żeber ulegają zaostrzeniu, dając znaczne wypuklenie zwane garbem żebrowym. Jest on najbardziej widoczny przy przodopochyleniu tułowia. Ogranicza pojemność oddechową płuc, pogarszając w znacznym stopniu sprawność organizmu i wydolność układu krwionośnego a szczególnie pracę serca.
Pogłębiona lordoza- przodowygięcie kręgosłupa w linii strzałkowej

Kifozę piersiową skutecznie zwalcza się ćwiczeniami zwalczającymi mięśnie grzbietu, ułożeniem na brzuchu w czasie snu, odpoczynku i w czasie czytania. Ze sportów polecane jest pływanie wszystkimi stylami na brzuchu, natomiast nie wolno pływać na plecach, jeździć na rowerze, dźwigać ciężarów i gimnastykować się na przyrządach.


Można rówiez uzywac pajaczka :)
Ktory wydaje dzwiek podczas garbienia sie.
Bardzo dobre dla dzieci.

o ile nie wyciagna baterii ze srodka :D
1 1 1