Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-09-28T19:26:15+02:00
28.09.2009 rok
Oględziny w "Wujku": miejsce wybuchu wciąż nieustalone
Kolejne oględziny miejsca katastrofy w kopalni "Wujek-Śląsk" wciąż nie dały odpowiedzi, gdzie dokładnie doszło do zapalenia i wybuchu metanu. Badania i analizy będą kontynuowane w najbliższych dniach.

Pierwszych oględzin rejonu katastrofy, gdzie 18 września zginęło 18 górników, a ponad 30 zostało rannych, dokonano w czwartek i piątek. Rano eksperci ponownie zjechali pod ziemię. Pracę zakończyli późnym popołudniem.

- Uczestnicy wizji nadal nie byli w stanie określić dokładnego miejsca zapłonu metanu. Będzie to nadal analizowane - powiedział rzecznik Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w Katowicach, Krzysztof Król.


25.09.2009 rok
KAMERY W KOPALNIACH?
Ministerstwo Środowiska, któremu podlegają organy nadzoru górniczego, chce by w kopalniach o dużym zagrożeniu metanowym, a także wodnym, instalowane były kamery telewizji przemysłowej. Ma to pozwolić na skuteczniejszy nadzór i kontrolę przestrzegania zasad bezpiecznej pracy w takich miejscach.
W piątek główny geolog kraju, wiceminister środowiska Henryk Jacek Jezierski wystąpił do ministra gospodarki o zmianę stosownego rozporządzenia z 2002 r. "w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczenia przeciwpożarowego w podziemnych zakładach górniczych". "Jest to odpowiedź na medialną dyskusję o ewentualnych praktykach oszukiwania wskaźników i ukrywania faktycznego zagrożenia życia górników. Zarejestrowane nagarnia będą dostępne dla pracowników nadzoru górniczego, którzy będą mogli wiarygodnie ocenić czy istnieje proceder oszukiwania i świadomego narażania zdrowia i życia górników" - podało Ministerstwo Środowiska.

26.09.2009 rok
PIS Z NOWYM STATUTEM CHCE IŚĆ PO ZWYCIĘSTWO
Kongres PiS przyjął w sobotę nowy statut. Jak zapowiedział prezes ugrupowania Jarosław Kaczyński, statut ma podnieść efektywność PiS w zwycięskim marszu do władzy. Statut zmienia strukturę najwyższych władz PiS i wprowadza bardziej demokratyczne zasady wyboru władz - ale na poziomie podstawowym.
Prezes PiS oświadczył na konferencji prasowej po obradach, że zakończyły się one sukcesem, a nowy statut został przyjęty "miażdżącą" większością głosów. Dodał, że przyjęto wiele poprawek, ale "generalna idea" nie uległa zmianie. Poza tym - jak powiedział prezes PiS - nie miał być to kongres "nadzwyczajnych wydarzeń" i taki nie był.

J.Kaczyński powiedział, że nowy statut reguluje funkcjonowanie partii "od góry" i "od dołu". Zmiany polegają m.in. na tym, że już 5 osób będzie mogło założyć organizację partyjną na poziomie gminy. "To pozwoli żeby partia rozrastała się także o struktury gminne" - zaznaczył.
1 4 1