×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

2009-09-28T17:40:53+00:00
CYWILIZACJA AZTEKÓW:
Powstała w XIII wieku w Meksyku, stolica Tenochtitln, władcą był Montezuma. Aztekowie tworzyli klany, rody. Uprawiali pomidory, bawełnę, kakao; hodowali indyki i gęsi; rzemiosło, handel. Budowali świątynie, składali krwawe ofiary, posiadali własne pismo, przejęli kalendarz od Majów.
12 3 12
2009-09-28T18:08:54+00:00
Stworzyli cyzilizację, która istniała od około 1428 do 1521 roku n.e. Plemiona azteckie napłynęły w XIII wieku z północy i osiedliły sie na terenie dzisiejszego Meksyku. Założone przez nich miasto-państwo - Tenochtitlan było poczštkowo zależne od sšsiadujšcych miast. W 1428 roku stało się niezależne i w sojuszu z dwoma innymi miastami: Texcoco i Tlacopan, rozpoczęło ekspansję militarnš, która dała poczštek Imperium Azteków. W XV wieku składało sie ono z 500 miast różniacych sie pod względem jezyka, kultury. Miedzy 1519 i 1520 r. w wyniku zbiegu okolicznoci władzę przejęli, właciwie bez walki, hiszpańscy konkwistadorzy dowodzenie przez H. Cortesa. Podbój rozpoczšł sie póniej, po powstaniu azteckim w Tenochtitlan. Imperium zaczęło sie rozpoadać. Jego koniec przypieczętowało zdobycie Tenochtitlan i pojmanie Cuauhtemoca - ostatniego władcy Imperium Azteków.

Cywilizacja Azteków powstała w dużej mierze poprzez wchłonięcie wczeniejszych cywilizacji, głownie tolteckiej. Charaktertyczna jest dla niej apoteoza wojny. Pojawia sie one w azteckiej religii - krwawe ofiary z ludzi, mitologii, relacjach polityczno-społecznych - kariera militarna była podstawš awansu społecznego i w sztuce - wszechobecy motyw smierci. Terror militarny był też ważnym elementem, które utrzymywało Imperium w całoci.
11 4 11
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci