Właściciel sklepu zakupił w hurtowni 120kg jabłek i 80kg gruszek za łączną kwotę 264zł.Następnie sprzedawał w swoim sklepie jabłka z 25%,a gruszki z 40% marżą.Tomek kupił w tym sklepie 5 kg jabłek oraz 2 kg gruszek i zaplacił 11,70zł.Oblicz,ile kosztuje kilogram każdego z rodzajów owoców w hurtowni,a ile w sklepie?

1

Odpowiedzi

2009-04-06T14:53:46+02:00
X-cena 1kg jablek hurtownia
y-cena 1kg gruszek hurtownia

120x+80y=264------->y=3,3-1,5x

5(x*1,25)+2(y*1,4)=11,70
6,25x+2,8y=11,70---->6,25x+9,24-4,2x=11,70
2,05x=2,46 ------->x=1,2 ------>y=3,3-1,8=1,5

W hurcie x=1,2 y=1,5

w sklepia x=1,2*1,25=1,5
y=1,5*1,4=2,1