Odpowiedzi

2010-01-18T14:46:59+01:00
‘’Katarynka’’ Bolesława Prusa nowelą.

Dzieło Bolesława Prusa ‘’Katarynka’’- jest uznawane za nowelę. Pierwszą charakterystyczną cechą tego rodzaju książki, jaką prezentuje nam ten utwór, jest szczegółowa historia i bogata charakterystyka bohaterów. Jak na nowele przystało postaci jest tu niedużo- bo tylko dwie ważniejsze. Na początku autor przedstawia nam głównego bohatera- pana Tomasza. Jest to zamożny kawaler, z wykształcenia prawnik. Nienawidzi melodii płynącej z katarynek; uważa to za niszczenie sztuki. Jako esteta i osoba, która przeważnie dba tylko o swoje dobro, robi wszystko by na plac podwórkowy, przy którym mieszka nie dostawali się kataryniarze. Następnie autor książki przechodzi do prezentacji kolejnej, ważnej w opowiadaniu postaci. Jest nią mała niewidoma dziewczynka, sąsiadująca z panem Tomaszem. Dziewczynka, w czasie choroby z wcześnego dzieciństwa straciła wzrok, dlatego po przeprowadzcce nie może zaklimatyzować się w nowym mieszkaniu.
Kolejną cechą noweli, którą odnajdujemy w ‘’Katarynce’’ jest zwarta kompozycja i wyraziście zarysowana akcja. Ogranicza się ona do jednego wątku: historii pana Tomasza i niewidomej dziewczynki, które łączą się ‘poprzez’ katarynkę. Inne tematy nie są poruszane, ani rozwijane.
Akcja noweli rozwija się cały czas, w kierunku punktu kulminacyjnego. To właśnie zwykle tuż po nim, następuje rozwiązanie akcjii i roztrzygnięcie losów bohatera. W ‘’Katarynce’’ punktem kuliminacyjnym jest złączenie się losów pana Tomasza i niewidomej dziewczynki. Po nim, przychodzi czas na zaskakujące zakończenie. Losy obojga bohaterów ‘roztrzygają się’- były prawnik tchnięty chęcią pomocy, nakazuje codziennie na plac podwórkowy wprowadzać kataryniarza, by sprawić radość niepełnosprawnemu dziecku.
Ostanią cechą charakterystyczną noweli jest pozostawienie, dalszych losów bohaterów w zawieszeniu. W ten sposób czytelnik zmuszony jest do przeżywania uczuć związanych z lekturą książki. ‘’Katarynka’’ kończy się w momencie, w którym pan Tomasz postanawia pomóc niewidomej dzieczynce. Nie wiemy jednak czy dotrzyma słowa. Możemy podejrzewać, że jeśli tak to dzieczynka, dzięki pomocy lekarskiej odzyska wzrok. Uznaję to, więc, za kolejną cechę noweli.