Zad1
Za pewną kwotę pieniędzy można kupić 4kg cukierków po 4,5zł. Ile kilogramów cukierków tańszych o 20% kupimy za tę samą kwotę?
Zad2
Samolot przebył pewną drogę w 1godz. i 6min. W jakim czasie przebędzie on tę drogę, jeśli będzie leciał z prędkością większą o 20%.
Odp:
Zad1- 5kg
Zad2 – 55min
PILNE!

3

Odpowiedzi

2010-01-18T15:25:40+01:00
Zad 1
4*4,5=18
4,5*0,2=0,9
4,5-0,9=3,6
18:3,6=5

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-18T15:36:23+01:00
1.
4*4,5 = 18
0,8*4,5*x=18
3,6x=18
x=5
odp. 5kg

2.
v = prędkość
1,2v = prędkość zwiększona o 20%
1godz i 6 min = 66 min --->
s=v*t
66v = droga
przy prędkości większej: (1,2v) * t = droga

66v = (1,2v) * t
t = 66v : 1,2v = 55 min.
Odp. 55 minut
2010-01-18T16:07:48+01:00
1.

4*4,5 = 18 (zł) - kwota, którą dysponujemy

aby dowiedzieć się ile kosztują tańsze cukierki układamy proporcję:

jeśli 100 % to 4,5
to 80% to x

obliczamy:
x = 80*4,5 : 100 = 3,6 (zł) za kilogram

18:3,6 = 5 (kg)

odp. Możemy kupić 5 kg tych cukierków.