UKŁADY RÓWNAŃ
Zad 1.Ola za 4 gumki do włosów i 6 spinek zapłaciła 4,80 zł. Monika kupiła jedną gumkę i 10 spinek i zapłaciła 4,60 zł. Jaka była cena jednej gumki, a jaka cena jednej spinki?

Zad 2.Państwo Wodzińscy zużyli w marcu 6 m³ wody zimnej i 7 m³ wody ciepłej. Zapłacili za to 54 zł. W kwietniu za zużycie 7 m³ wody zimnej i 6 m³ wody ciepłej zapłacili 50 zł. Ceny wody w marcu i kwietniu były takie same. Ile kosztuje 1 m³ wody zimnej, a ile ciepłej?

2

Odpowiedzi

2010-01-19T17:13:28+01:00
X- cena gumki
y- cena spinki

układasz układ równan
4x+6y=4,80
x+10y=4,60

wychodzi (w przybliżeniu)
x= 80 gr
y= 38 gr
2010-01-19T17:21:16+01:00
4x+6y=4,80
x+10y=4,60

4x+6y=4,8
x=4,6-10y

4(4,6-10y)+6y=1,8
18,4-40y+6y=4,8

18,4-34y=4,8
-34y=4,8-18,4

-34y=-13,6/:(-34)
y=0,4

x=4,6-10y
x=4,6-10*0,4

x=0,6
y=0,4