PILNIE POTRZEBNE

PROSZĘ O JAK NAJSZYBSZE ROZWIĄZANIE ;)

Cechy : Gruczoł potowy Gruczoł łojowy
Typ budowy gruczołu _____________ ____________
Sposób rozmieszczenia gruczołów w skórze ____________ _____
Rodzaj wydzieliny i jej funkcje _____________ _____________

1

Odpowiedzi

2010-01-19T19:47:19+01:00
A więc...niestety odpowiedzi na ''Typ budowy gruczołu''-nie mam pojęcia. xD
Podział gruczołów potowych :
gruczoły ekrynowe, uchodzące bezpośrednio na powierzchnię skóry, rozmieszczone są wszędzie prawie równomiernie (jest ich trochę więcej na dłoniach i podeszwach stóp).

gruczoły apokrynowe, uchodzące do mieszków włosowych, występują pod pachami, oraz w okolicach narządów płciowych i odbytu. Uaktywniają się one w czasie dojrzewania płciowego. Wydzielają pot tylko pod wpływem bodźców emocjonalnych. Wydzielina ich zawiera swoiste substancje wonne decydujące o zapachu indywidualnym i rasowym.
Gruczoł łojowy w skórze :
Zazwyczaj gruczoł łojowy znajduje się w pobliżu włosa. Informacja ta nie dotyczy takich miejsc, jak nieowłosione wargi, brodawka sutkowa czy zewnętrzne narządy płciowe.

Rodzaj wydzieliny : (ogólnie napisane co to ; ) )
Łój skórny - naturalny lubrykant skóry owłosionej i nieowłosionej ssaków, wydzielany przez gruczoły łojowe. Zapewnia miękkość skóry. Tworzy na niej warstwę ochronną antybakteryjną i przeciwgrzybiczą. Jest ważny z punktu widzenia kryminalistyki (daktyloskopii), ponieważ współtworzy ślady linii papilarnych i zapobiega ich przedwczesnemu wysychaniu na miejscu zdarzenia.

Pot- wydzielina gruczołów potowych. Składa się głównie z wody (~ 99%), soli, tłuszczów, mocznika, kwasu mlekowego, węglowodanów, związków mineralnych (np. potas, wapń, magnez, żelazo). Jego skład zależy od spożywanych pokarmów, warunków klimatycznych, czynników hormonalnych oraz współistniejących schorzeń.
Pot wydzielany jest przez gruczoły potowe, które zaliczamy do przydatków skóry. Zlokalizowane są w obrębie całej skóry (z wyjątkiem żołędzi prącia), lecz najwięcej ich zlokalizowanych jest w skórze dłoni i stóp.

Mam nadzieje,że choć trochę pomogłam ; )
1 5 1