W sklepie ze słodyczami można kupić dwa rodzaje cukierków : "Pawełki" po 10 zł 50 gr za kilogram oraz "Marcinki" -1.2 razy droższe od " Pawełków" Ile reszty zostanie z banknotu o nominale 20 zł po zakupieniu 30 dag "Pawełków" i 0,6 kg "Marcinków" ? Zapisz obliczenia .

3

Odpowiedzi

2010-01-20T16:33:35+01:00
W sklepie ze słodyczami można kupić dwa rodzaje cukierków : "Pawełki" po 10 zł 50 gr za kilogram oraz "Marcinki" -1.2 razy droższe od " Pawełków" Ile reszty zostanie z banknotu o nominale 20 zł po zakupieniu 30 dag "Pawełków" i 0,6 kg "Marcinków" ? Zapisz obliczenia .

Pawełki: 30 dag=0,3 kg.
10,5 zl- 1kg.
x zl.- 0,3 kg.

układamy proporcje:
xzl= (10,5•0,3):1= 3,15 zl.

Marcinki: 0,6 kg= 60 dag.
obliczamy najpierw cenę: 10,5•1,2= 12,6 za kg.

12,6 zl- 1 kg.
x zl= 0,6 kg.

układamy proporcje:
xzl= 12,6•0,6= 7,56 zl.

ma 20 zl.
20zl-(3,15+7,56)= 20- 10,71= 9,29

Odp: Dostanie 9,29 zl reszty.
1 5 1
2010-01-20T16:34:28+01:00
10,50/10=1,05
1,05+1,05=2,10
2,10+10,50=12,60
12,60/10=1,26
1,26*6=7,56
1,05*3=3.15
7,56+3,15=10,71
20-10,71=9,29

2010-01-20T16:34:30+01:00
Pawełki - 10,5 zł/kg
Marcinki - 1,2 razy droższe czyli 10,5*1,2= 2,6zł/kg

30dag=0,3kg
0,3*10,5+0,6*12,6=3,15+7,56= 10,71zł

20zł-10,71zł= 9,29zł

Zostanie 9,29zł reszty