A) Jaś chciał kupić batonik zbożowy o masie 75 g (w cenie 1,25 zł) ale zauważył taki sam batonik, ale o 20% większy za 1,55 zł. Czy opłaca się kupić większy batonik?
b) Mama Jasia planowała kupić dwie herbatki owocowe i kubek. Zauważyła na półce w sklepie zestaw dwóch herbatek z kubkiem, na którego opakowaniu było napisane, że kupując ten zestaw, za kubek zapłaci się tylko 50% ceny. Ile powinien kosztować zestaw,jeśli bez promocji jedna herbatka kosztuje 3,50 zł, a kubek 6,50 zł?

Proszę o napisanie obliczeń

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-09-30T17:07:34+02:00
1)
75g=100%
X=20%
X=15 g
100+15=115 g

75g=1,25zł
115g=x
X=1,92zł

1,55<1,92, a zatem opłaca się.

2)
3,50*2=7zł za herbatki
6,50 za kubek
7zł+6,5=13,50 za cały zestaw bez promocji

Zestaw w promocji:
13,50=100%
X=50%
X=6,75zł
2009-09-30T17:17:06+02:00
1,55-20%=1,24zł
Tak

3,50+3,50=7 zł

6,50-50%=3,25

7zł+3,25=10,25

Zestaw kosztuje 10 zł i 25 gr