Odpowiedzi

2010-01-21T19:27:37+01:00
Artur i Minimki.Gdy Artur przedostaje sie do swiata minimkow i szuka w ogrodzie skarbu,ktory zakopal jego dziadek.
Zaczarowana.Zla czarownica wpycha ksiezniczke do studni,a ona przedostaje sie ze swiata bajki do swiata ludzi.
Mysle, ze takie opowiesci pomagaja rozwijac nasza wyobraznie.
12 4 12
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-21T19:52:07+01:00
Klasycznym przykładem filmu, w którym bohater przenika do cyfrowej rzeczywistości jest Matrix. Główna postać w filmie - Neo dowiaduję się, że rzeczywistość, w której żyje jest wirtualna a realny świat opanowały maszyny. Staje on więc do walki, podłączając się do wirtualnego systemu, w którym wszystko jest dla niego możliwe.
Podobne dzieło to "Existenz" Davida Cronenberga z 1999 roku. W tym wypadku jednak rzeczywistość kreowana przez bohaterów to świat gier komputerowych. Za pomocą specjalnych konsol mogą oni połączyć się z systemem, którego fabułę można dowolnie modelować w zależności od swojego zachowania. Finalnie jednak okazuje się , że bardzo łatwo zatracić świadomość tego czy gracz znajduje się w realnym świecie, czy nadal w grze.
Innym przykładem jest ekranizacja powieści C.S Lewisa, osadzona w zupełnie innych klimatach niż te wspomniane wcześniej. W przypadku bohaterów "Opowieści z Narnii", jest to magiczna kraina, do której przedostają się przez szafę. Dzięki temu, że przybyli z innego świata okazują się być tymi, którzy mają tę właśnie krainę uratować ze szponów złej wiedźmy. Klasyczny przykład walki dobra ze złem, w którym finalnie zwyciężą oczywiście dobro.
Podobny świat na pograniczu magii i czarów jest ten pokazany z filmie "Gwiezny pył". Tutaj wrotami do innej rzeczywistości staję się mur, który strzeżony jest przez starego strażnika. Jednak młody bohater Dunstan za wszelką cenę stara się dowiedzieć co znajduje się po drugiej stronie. W końcu udaje mu się przechytrzyć strażnika i trafia on do magicznego królestwa. Spotyka on tam swoją miłość, oraz przeszkodę w postaci wiedźmy, która nie pozwala mu cieszyć się uczuciem zakochanych, gdyż więzi jego lubą.Ostatecznie jednak Dunstan pokonuje czarownicę i żyją długo i szczęśliwie.
Również ostatni kinowy hit "Avatar" nawiązuje do rzeczywistości innej od tej, w której żyje bohater. Dzięki specjalnej technologii, może on przenieść swoją świadomość wewnątrz obcej istoty z ludu Na'Vi. Dla jeżdżącego na wózku inwalidzkim Jacka możliwość chodzenia na dwóch nogach w nowym ciele jest wielkim darem. Spędza on w nim coraz więcej czasu przenikając do rdzennych mieszkańców Pandory - planety - miejsca akcji filmu.
Na podstawię tych refleksji skłaniam się do wniosku, że za każdym razem gdy człowiekowi oferowana jest pewne alternatywne środowisko do życia to zostaje ono chętnie wybrane. Asymilacja w świecie bez ograniczeń, obowiązków i zmartwień przebiega bardzo szybko i przyjemnie. W tych warunkach bohater może spełniać swoje marzenia, nie ograniczając się żadnym czynnikiem z zewnątrz. Przypomina mi to trochę realia gier komputerowych i ludzi, którzy spędzają w nich godziny, aby móc osiągnąć upragniony cel. Ceną takiej wolności jest wiele godzin przesiedzianych przed monitorem, oderwanie od prawdziwego świata, zaniedbanie najbliższych. Stąd rodzi się pytanie: Czy naprawdę warto?
10 4 10