Odpowiedzi

2010-01-22T16:18:38+01:00
Ebenezer Scrooge- jest to człowiek w podeszłym wieku. Ma siwe włosy co jest wielokrotnie napisane w książce. jest człowiekiem bardzo bogatym. Stał sie nim po smierci swojego wspolnika Marleya.
Miał bardzo niemiły wyraz twarzy i srogie spojrzenie. Był człowiekiem bardzo pewnym siebie dumnym, nie rozmawiał z biedniejszymi a wrecz nimi gardził.
Oprócz tego, że był nie miły dla nienzaojomych to o dziwno dla rodziny tez. Nie chciał miec rodziny, nie utrzymywał kontaktu ze siostrzencem. Byl bardzo skapy, wolał marznac niz płącic za ogrzewanie, wolał siedziec w ciemnosciach niz płącic za oswietlenie.Jego jedynym celem było powiększanie majątku, Nie potrafił jednak się nimi cieszyć.Nie lubił ich wydawać, nie chciał pomagać innym, nawet tym najbardziej potrzebującym.
Jego jedynym zajęciem było liczenie strat i zysków. Każdy grosz był dla niego niezmiemsko ważny.
Swoje zachowanie zmienił dopiero po wigilii bozego narodzenia, kiedy to duchy odwiedzaja go i wypominaja mu wszytko.
Od tej pory zmienia sie w stu procenntach. zaczyna pomagac biednym liczy sie ze wszytkimi i chce naprrawic dotychczasowe zachowanie.
Moze powiedziec o nim, że jest bohaterem który przechodzi przemiane wewnetrzna.


Sorki pisłąm szybko jest duzo literówek:) mam nadzieje ze jest dobrze gdyz bardzo dawno ta ksiazke czytałam.
20 4 20
2010-01-22T16:31:43+01:00
Ebenezer Scrooge jest g~ł~ównym bohaterem ksi~ążki pt."Opowieść Wigilijna" Karola Dickensa. Ebenzer Scrooge pracowa~ł w kantorze i by~ł jego w~łaścicielem po tym jak Marley, jego wspolnikk zmar~ł. Scrooge mieszka~ł w Londynie i jego osobę charakteryzowa~ło wielkie sk~ąpstwo. Pasj~ą życiow~ą tego cz~łowieka bylo gromadzenie, liczenie oraz wszystko co zwi~ązane jest z pieniedzmi.
Wyglad Sxcrooge'a także by~ł nie do pozazdroszczenia. Mial on twarz o ostrych rysach, na ktorej widnial dlugi, spiczasty nos oraz usta, na ktorych prawie nigdy nie pojawial sie usmiech. Ebenezer byl mezczyzna o wychudzonej, wysokiej postawie. Tak naprawde nie wiem po co Scrooge'owi potrzeny byl taki majatek, albowiem nigdy nie dzielil sie nim z nikim ani nie dawal grosza chociazby na rozne cele charetatywne. Potwierdzenie skapstwa Ebenezera Scrooge'a mozna znalez tez w kasiazce, gdy zostala opisana sytuacja z wolontariuszami. Scrooge nie kupowal sobie jakis specjalnych wygod ani nie mieszkalm w miejscu, domu godnego pozazdroszczenia. Czlowiek ten ubieral sie zawsze w zaniedbane i lekko zniszczone ubrania.
Ebenezer nie mmial przyjaciol. przesadzily o tym cechy takie jak: chciwosc, skapstwo, egoistycznosc, lapczywosc, zimnosc. Ceche chciwosci scrooge'a potwierdza to, ze mimo tego, ze mial bardzo duzo pieniedy ciagle chcial wicej i wiecej. Skapstwo jego objawia sie nam prawie ciagle. Egoistycznosc ebenezera i zarazem jego ozieblosc w uczuciach potwierdza to, ze czlowiek ten nie przejmowal sie losem innych. Np. kiedy przyszedl do niego siostrzeniec, by zaprosic go na kolacje wigilijna, Scrooge tylko wysmial go i w bardzo niehrzeczny sposob odrzucil zyczenia. Mysle, ze siostrzeniec mogl poczyc sie bardzo urazony, mimo to, ze wiedzialjak zareaguje jego wujek, albowiem Scrooge nie nawidzil szczerze swiat Bozego Narodzenie, az od czasow malego chlopca. Uwaza to za wielka glupote i strate czasu i pieniedzy. Scrooge byl takze starym, zamknietym w sobie egocentrykiem.
Jednak zachowanie Ebenezera zaczelo stopniowo zmieniac sie po wizycie w jego domu ducha Marley'a oraz trzech kolejnych. Duchy pokazaly Scrooge'owi obrazy jego swiat.: przeszlej, terazniejszej i przyszlej wigilii. Duch przyszlej wigilii pokazal mu loze smierci owego snery. Mysle, ze to wlasnie ten obraz najbardzie przesadzil o zmianie charakteru Scrooge'a, gdyz nie chcial on pewnie skoncyc w ten sposob. Po przemianie, Scrooge stal sie lepszym czlowiekiem. Zrozumial swoje bledy i zaczal je nporawiac. Rowniez lepiej gospodarowal swoim majatkiem. Zaczal wydawac troche na siebie, ale takze dzielil sie z innymi. Pomagal potrzebujAcym i dal swojemu pracownikowi podwyzke, dlugooczekiwana. Scrooge zaczal nawiazywac kontakty z ludzmi i nie byl juz taki samotny. WAZne bylo takze to, iz ebenezer, juz nie skapca, poczal obchodzic swieta bozego narodzenia. Wielkoduszny scrooge stal sie teraz czlowiekiem uprzejmym, milym, dobrym i serdecznym.potrafil takze okazywac swoje uczucia i stal sie rowniez marzycielem. Uwazam, ze scrooge zawze byl dobrym czlowiekiem, tylko potrzebowal tego czegos, co pozwliloby mu poznac "drugie ja". Jednakze po przemianie byl o niebo lepszy. sadze, ze scrooge jest idealnym przykladem na to, ze ludzie sie zmieniaja. Zastanawiam sie czy Karol Dickens chcial nam akze przekazac to, ze w wigilie cuda sie zdarzaja..


PRACA SPRAWDZONA! NA 6!
14 4 14