Za sześć filiżanek i sześć talerzyków mama zapłaciła 42 zł . Następnego dnia mama dokupiła jeszcze dwie filiżanki i sześć talerzyków z tego samego zestawu.tym razem zaplaciła 26 zł .ile kosztowały filiżanki , a ile talerze

3

Odpowiedzi

2010-01-22T20:52:36+01:00
Za sześć filiżanek i sześć talerzyków mama zapłaciła 42 zł . Następnego dnia mama dokupiła jeszcze dwie filiżanki i sześć talerzyków z tego samego zestawu.tym razem zaplaciła 26 zł .ile kosztowały filiżanki , a ile talerze


x - cena filiżanki
y - cena talerzyka

układ równań :

6x+6y=42
2x+6y=26 /*(-1)

6x+6y=42
-2x-6y=-26

4x=16
x=4

2*4+6y=26
8+6y=26
6y=18
y=3

x=4
y=3

Filiżanka kosztowała 4zł, a talerzyk 3zł.

  • JuHa
  • Początkujący
2010-01-22T21:01:51+01:00
X - jeden talerzyk
y - jedna filiżnka

6y + 6x = 42 / -6x
2y + 6x = 26

6y = 42 - 6x / :6
2y + 6x = 26

y = 7 - x
2*( 7 - x ) + 6x = 26

y = 7 - x
14 - 2x + 6x = 26

y = 7 - x
14 + 4x = 26 / -14

y = 7 - x
4x = 12 / :4

x = 3
y = 7 - 3

x= 3
y =4

Odp.:
Jeden talerzyk kosztuje 3 zł., a jedna filiżanka 4 zł.

Mam nadzieję że pomogłam :)
2010-01-22T21:16:32+01:00
T - talerze
f - filiżanki

6f + 6t = 42/ :7
2f + 6t = 26

f + t = 7/ -t
2f + 6t = 26

f = 7 - t
2f + 6t = 26

2(7 - t) + 6t = 26
14 - 2t + 6t = 26
14 + 4t = 26/ - 14
4t = 12/ :4
t = 3

f = 7 - 3
f = 4

odp: Talerzyk kosztował 3 zł, a filiżanka 4.