Odpowiedzi

2010-01-22T21:35:14+01:00
Za 7 kg śliwek i 2 kg brzoskwiń zapłacono 45 zł. Gdyby kupiono 8 kg śliwek i 3 kg brzoskwiń zapłacono by 58 zł. Oblicz cenę 1 kg śliwek i 1 kg brzoskwiń.

x - cena 1kg śliwek
y - cena 1kg brzoskwiń

7x+2y=45 /*(-3)
8x+3y=58 /*2

-21x-6y=-135
16x+6y=116

-5x=-19
x=3,80 zł

7*3,8+2y=45
26,6+2y=45
2y=18,4
y=9,20 zł

1kg ślwiek kosztuje 3,80zł, a 1kg brzoskwiń 9,20zł.