Odpowiedzi

2010-01-23T15:41:52+01:00
W pozytywizmie literatura miała mieć charakter dydaktyczny, utylitarny, miała pomagać ludziom w codziennym życiu. "Lalka" Bolesława Prusa jest powieścią beztendencyjną (wymowa nie jest jasna), psychologiczną i realistyczną. Akcja powieści jest wielowątkowa, a więc skomplikowana, nieuproszczona, wieloznaczna - dlatego też współcześni mogli mieć problem ze zrozumieniem wybitnej powieści realizmu krytycznego.
"Lalka" jest przeciwieństwem powieści tendencyjnej, tzn. nie pokazuje jasno tego, co dobre i do czego należy dążyć. Utwór jest wielkim pytaniem o przyszłość, nic tam nie jest do końca jasne, wszystko jest skomplikowane, pod wieloma względami jest to powieść kontrastu. Pozytywiści czytający na co dzień teksty tendencyjne zarzucali zapewne Prusowi brak jasności czym tak naprawdę muszą kierować się w codziennych realiach.

Argumenty:
-> Prus przedstawia polskich idealistów na tle społecznego rozkładu (którzy nie mają racji bytu - to jednostki, które giną, bo nikt ich nie rozumie)
-> Autor ukazuje i społeczeństwo polskie (arystokrację, szlachtę, mieszczaństwo) zgodnie z rzeczywistością, a negatywne zjawiska poddaje krytyce
-> dbałość o realia historyczne, topograficzne i obyczajowe

Mam nadzieję, że się przyda :)

Pozdrawiam (:
1 5 1